Pátek 11. červenceSvátek má Venku je 16 °C, Oblačno

Horst Fuchs z Bílého domu: Trump prodává svým příznivcům voňavky, čepice i vlastní mobil

CNN Prima News Před 8 hodinami

Hlava státu prodává kromě jiného i svůj vlastní parfém. Navíc stylem, který připomíná televizní 80. a 90. léta, kdy ostatně Trump býval velmi častým hostem na obrazovkách. „Nové Trumpovy vůně jsou tady. Jsou to skvělé vánoční dárky. Pojmenoval jsem je ‚Bojuj, bojuj, bojuj’, protože symbolizují vítězství. Všichni chceme vítězit,“ říká v reklamě na svoji voňavou kolekci americký prezident.

ČTĚTE TAKÉ: Hrdina ze slavné fotky: Přežil obléhání Azovstalu i trýznění v ruském zajetí, nyní se oženil

„Tato vůně je celá o síle, úspěchu a sebevědomí pro muže i ženy. Kupte si láhev a nezapomeňte vzít jednu i pro vaše blízké. Budou vám vděční a dokonce budou i hezky vonět,“ hlásí Trump ve videu.

Jaká je podle Trumpa jeho cílová skupina? „Pro patrioty, kteří se nikdy nevzdají, tak jako prezident Trump. Tato vůně je váš svolávací ryk v láhvi. Obsahuje Trumpův ikonický obraz se zaťatou pěstí. Tato kolínská v limitované edici ztělesňuje sílu, moc a vítězství,“ stojí na webu, který zajišťuje prodej dotyčné vůně.

Nejnovější parfémy „Bojuj, bojuj, bojuj“ pojmenované podle jeho slov v okamžiku, kdy byl na Trumpa loni v červenci spáchán neúspěšný atentát, šéf Bílého domu prodává za 199 dolarů (přes čtyři tisíce korun). V nabídce má i předešlou kolekci nazvanou Victory 47 (Vítězství 47 symbolizující fakt, že Trump je 47. prezidentem USA; pozn. red.). Ta je ještě o 50 dolarů (zhruba tisíc korun) dražší.

„Americké“ mobily vyráběné v Číně a Indii?

Voňavky nejsou ovšem jediným produktem, který současný americký prezident prodává svým příznivcům. Novinkou je Trump mobile – nová značka mobilních telefonů, o kterých prezident i jeho rodina tvrdí, že jsou „vyrobeny v USA“.

Podle americké stanice CNN a expertů, které televize oslovila, je však toto tvrzení lživé. Trumpovy telefony jsou podle řady náznaků vyrobené v Číně. Jeho součástky pak mají pocházet jak z této země, se kterou Trump už delší dobu vede celní tahanice, tak z nejlidnatějšího státu světa Indie. V těchto zemích se mají telefony rovněž dávat dohromady.

Trumpův tým si však za tvrzením, že telefony pojmenované T1 jsou vyráběny v USA, stojí. „Spekulace opačného charakteru jsou jednoduše nepřesné,“ uvádí tiskový tým amerického prezidenta v prohlášení.

Trumpova organizace, které dnes mají reálně šéfovat prezidentovi synové Donald Jr. a Eric v pozicích viceprezidentů společnosti, prodává T1 telefony za 499 dolarů (přibližně 10 tisíc korun) a k nim nabízí měsíční tarif s neomezenými daty, zprávami i voláním za 47,45 dolarů (necelých tisíc korun). I zde je patrná symbolika. Trump je totiž 45. a zároveň 47. prezidentem Spojených států amerických.

Už delší dobu navíc Trump prodává celou řadu dalších výrobků. Samozřejmostí jsou červené kšiltovky se sloganem „Make America Great Again“ (Udělejme Ameriku opět skvělou; pozn. red.). Stejně tak nabízí další druhy oblečení, náramky, ale také alkohol, krémy, láhve a skleničky či modely své proslulé floridské vily Mar-a-Lago a svého letadla.

Babišův merch

Trump není zdaleka jediným politikem či politickým subjektem, který se snaží své jméno využít jako nástroj k prodeji různých produktů. Svůj vlastní obchod mají i jeho Republikánská strana či rivalská Demokratická strana. Když ještě v Bílém domě seděl Trumpův nástupce i předchůdce v jedné osobě Joe Biden, prodával hrnky a další předměty se svojí podobiznou.

Politický merch funguje i v tuzemsku. Nedávno spustil obchod se svými produkty expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Obchod nazvaný podle jeho dnes už zlidovělé hlášky „Sorry jako“ nabízí zejména oblečení buď s tímto výrokem, případně s iniciály jeho jména „AB“ nebo se slogany „lowkey alpha“ a „Sigma“, které dnes hojně používá mladá generace. Právě na tu Babiš svým sortimentem míří.

Oproti tomu třeba ODS v minulosti svůj e-shop měla, ovšem nyní jej již neprovozuje. Podobně je na tom většina dalších stran. Výjimkou jsou aktuálně Piráti, kteří prodávají různé předměty či oblečení, přičemž za modely jim posloužili třeba poslanci Klára Kocmanová a Jakub Michálek. Stejně tak se činí KSČM prostřednictvím společnosti Futura, v jejímž představenstvu či dozorčí radě léta seděli dlouholetý šéf strany Vojtěch Filip či bývalá poslankyně Miloslava Vostrá.

PODÍVEJTE SE: ANALÝZA: Co Musk chystá na Trumpa? Miliardář může prezidentovi ukrást věrné voliče i celebrity

Pokračovat na celý článek