Dokument je mimo chvályhodné snahy boje proti násilí páchanému na ženách v očích Hraby také „řadou nebezpečných ustanovení“. „Primárně se jedná o úpravu financování neziskových organizací. V článku 8 by se Česko zavázalo platit těmto subjektům za aplikaci některých bodů úmluvy a genderové ideologie,“ pronesl v pořadu Zprávy PLUS.
K TÉMATU: Urbanová: Domácí násilí? Změny přichází pomalu, snažíme se vynalézt kolo, které už existuje
Senátor rovněž hovořil o umožnění udělení azylu těm, kteří jsou pronásledováni genderově motivovaným násilím. „Ve spojení s článkem 30 by právo na odškodnění bylo možné uplatnit vůči českému státu,“ zdůraznil Hraba s tím, že by se problematika mohla přelít do otázky migrace. Preambuli dokumentu dokonce označil za neomarxistickou. K podobnému tvrzení se přiklonil ve vysílání CNN Prima NEWS již dříve.
Proti jeho názoru se Marvanová jasně vymezila. „Je důležité, abychom touto cestou navazovali na předchozí úmluvy o lidských právech. Dokument je založen na rovnoprávnosti lidí bez ohledu na pohlaví a zaměřen hlavně na pomoc obětem násilí, jehož terčem jsou většinou ženy,“ reagovala členka horní komory Parlamentu s tím, že domácí násilí je u nás „stále nedostatečně řešeným problémem“.
Oběti těchto zločinů mají podle senátorky často větší důvěru v nevládní organizace. „Stejně jako stát dává prostředky spolkům pro zdravotně postižené, měl by poskytnout peníze touto cestou i těmto obětem. Kdo však peníze dostane, to vždy rozhoduje vláda,“ ujistila a dodala, že „zpochybňovat kvalitu těchto služeb považuje za dehonestaci jejich činnosti, kterou často zachraňují i životy“.
Marvanová hovořila rovněž i o bezpečnosti obětí podobných skutků. „Zákon, který se jich týká a který byl přijat v roce 2013, je uplatňován pouze formálně. Na policii dostanou pouze k podpisu papír, na kterém jsou uvedena jejich práva, ale jejich hlas není řádně slyšet. Pokud se obviněný vrátí zpět domů s podmínkou, hrozí obrovské nebezpečí msty ze strany pachatele,“ konstatovala ve vysílání CNN Prima NEWS a současně odmítla slova o „neobolševické preambuli“.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Istanbulská úmluva? Není důvod být slepým bodem na mapě. Cesta na východ mě děsí, říká Decroix