Autoři v komentáři pro NYT zavzpomínali na výročí konce světového konfliktu. „Jako představitelé zemí, které během války a po ní velmi trpěly, přikládáme tomuto datu velký význam,“ uvedl Lipavský společně s ministry zahraničí Polska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Moldavska a Ukrajiny.
ČTĚTE TAKÉ: Nerostná dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem má zelenou. Ratifikoval ji ukrajinský parlament
Ruská válka proti Ukrajině podle nich rozbila bezpečnostní architekturu, které dal vzniknout konec druhé světové války, a mezinárodní systém založený na Chartě OSN a Helsinských dohodách. Ukončení konfliktu na Ukrajině dle jejich názoru dá vzniknout novému světovému bezpečnostnímu systému.
Smyslem vzpomínání a připomínání si hrůz války je podle nich vyvodit ponaučení a zabránit opakování chyb. „Poučení z druhé světové války – máme jich pět – jsou zásadní pro pochopení toho, jak obnovit a udržet dlouhodobý a spravedlivý mír a bezpečnost v Evropě dnes, kdy jsou tyto hodnoty opět v ohrožení,“ napsali ministři.
Ústupky podpoří agresi, uvedli šéfové diplomacií
Prvním ponaučením je podle nich fakt, že ústupky útočníkovi jej pouze podpoří v další agresi. Připomněli případ Československa z roku 1938, jehož okleštění ve prospěch Hitlera jen „podpořilo apetit nacistického Německa a vyústilo v globální válku.“ Ukrajina by pod tíhou těchto zkušeností nikdy neměla přijmout legitimizaci ruské okupace a anexe Krymu.
„Sféry vlivu nikdy nepřinesou mír a stabilitu. Přinášejí útlak,“ zhodnotili ministři jakožto druhé ponaučení. Ty vytvořilo Německo se Sovětským svazem těsně před začátkem války, a to v rámci paktu Ribbentrop-Molotov, ve kterém si rozdělili Polsko. K podobnému dělení došlo i před koncem války, tentokrát mezi vítěznými mocnostmi na konferenci v Jaltě. SSSR díky ní získalo de facto kontrolu nad územími, kterými prošla Rudá armáda, včetně Československa.
„Dnes Putin fantazíruje o další Jaltě, kde by mohl na mapě Evropy nakreslit hranice a opět podkopávat mezinárodní právo a právo národů v sousedství Ruska na vlastní volbu,“ míní autoři. Ukrajina si podle nich již vybrala, a to cestu do EU a NATO.
Rusko nemá právo monopolizovat, míní ministři
Další ponaučení je podle ministrů v tom, že nedostatek odpovědnosti plodí další zvěrstva. Zatímco nacistické zločiny byly odhalovány, ty sovětské jsou stále mnohdy pod rouškou tajemství. Šéfové diplomacií soudí, že je nutné toto napravit a osvětlit také zločiny, kterých se dopustili lídři a jednotky SSSR. „Neschopnost Ruska řádně odsoudit stalinismus, nahradit okupační škody a celkový pocit beztrestnosti vedly k revanšismu a agresi proti Gruzii a Ukrajině,“ píší.
Napravit se podle nich musí také manipulace s historickými fakty. „Rusko nemá právo monopolizovat si vítězství nad nacismem, kterého dosáhlo více národů a národností,“ uvedli ministři a připomněli, že Putinův režim v současnosti využívá kult vítězství ve druhé světové válce, aby obhájil agresi proti Ukrajině. V poslední lekci je podle nich důležité řídit se heslem: Chceš-li mír, připravuj se na válku.
„Osvojení si těchto jednoduchých, ale důležitých lekcí z druhé světové války je rozhodující jak pro zabránění vypuknutí třetí světové války, tak pro znovuvytvoření spravedlivého mezinárodního systému se skutečnými bezpečnostními zárukami pro mírové demokratické státy, který nabízí odpovědnost pro agresory a jejich odstrašení,“ dodali ministři.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dostál se chystá do Moskvy na oslavu Dne vítězství. Z Bruselu nebude zdaleka sám