„V současné chvíli jsou hypotéky stále takřka na maximech a pohybují se mezi pěti až šesti procenty,“ uvedl Kovanda. S poklesem inflace se ale podle něj i Česká národní banka uchýlí ke snižování úrokových sazeb. A dolů pak půjdou i sazby na hypotékách,“ doplnil ekonom s nadějnou vyhlídkou, že bychom se zlevnění hypoték až o polovinu mohli dočkat „už za dva roky“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přijdou Rusové o budovy v Praze? Pracujeme na tom, říká muž, který nechal strhnout Koněva
Kovanda nicméně neočekává, že by sazby opětovně klesly pod dvě procenta. A stejného názoru je i člen bankovní rady České národní banky Jan Procházka: „Metoda nízkých nebo nulových úrokových sazeb se s nejvyšší pravděpodobností nevrátí. Pro Českou republiku se říká, že neutrální sazba je někde na dvou procentech,“ sdělil centrální bankéř.
Nižší ceny hypoték budou mít podle experta také vliv na trh s nemovitostmi. Ten je sice už v tuto chvíli předražený, ale podle ekonomů výrazný pokles cen očekávat nelze. „Na druhou stranu ale neočekáváme nárůst o desítky procent jako v minulých letech. Bude se jednat o nějaké jednotky procent. Bohužel ale ceny budou zase růst,“ konstatoval Procházka.
S poklesem úrokových sazeb se na trh navíc opět vrátí lidé, kteří jsou od něj nyní odříznutí, jelikož si nemohou hypotéku dovolit. Půjde tak opět nahoru poptávka a tím pádem se očekává i nárůst cen domů a bytů.
Řešením předražených nemovitostí by podle Kovandy byla pouze velká krize, kterou si ale ani největší cynik nepřeje: „Nemovitosti jsou v bublině a k tomu, aby ta bublina praskla, je potřeba nějaká jehla, která ji propíchne. A ta má podobu nějaké velké krize s vysokou nezaměstnaností, jelikož se tady málo staví a je převis poptávky nad nabídkou bydlení,“ upozornil a dodal, že pak by mohlo dojít k propadu až o 30 procent. „Naštěstí takovou krizi ale nikdo soudný nevyhlíží,“ uklidnil.
SLEDUJTE: Prezident Asociace realitních kanceláří ČR Miroslav Duda o nemovitostech jako jistotě dalších generací