Na jihovýchodě Spojených států je značka Zaxby’s pojmem. Dnes ji a její kuřecí pochoutky z velké části vlastní jedna z největších amerických bank Goldman Sachs.
Američané Zach McLeroy a Tony Townley se stali nejlepšími přáteli v sedmé třídě, když oba vyrůstali v okolí města Athens v Georgii. Když se věkem začali blížit ke třicítce, rozhodli se, že spolu začnou podnikat.
Každý z nich investoval osm tisíc dolarů (asi 176 tisíc korun), aby mohli otevřít restauraci s kuřecími prsty nedaleko areálu univerzity Georgia Southern, kde Townley studoval.
V roce 1990 oficiálně otevřeli první restauraci Zaxby’s, nebo Zax, jak se na začátku jmenovala, což byla slovní hříčka inspirovaná McLeroyovým křestním jménem Zach.
O více než tři dekády později přineslo těchto počátečních šestnáct tisíc dolarů neuvěřitelnou návratnost. Dnešní šedesátníci Townley a McLeroy letos poprvé pronikli na seznam dolarových miliardářů magazínu Forbes. Pyšní se majetky v hodnotě 1,2 miliardy, respektive jedné miliardy dolarů.
Dvojice se tak připojila k dalším úspěšným podnikatelům v oblasti potravin, jako jsou zakladatel Chipotle Steve Ells, zakladatel Jersey Mike’s Peter Cancro a předseda společnosti Cava Ron Shaich, kteří jsou na seznamu také poprvé.
Hlavně jihovýchod
Společnost Zaxby’s se sídlem ve městě Athens je oblíbená pro svou širokou nabídku kuřecích prstů, křidélek a charakteristických omáček.
Podle analytické společnosti Technomic, která monitoruje segment restaurací, utržil řetězec v roce 2023 přibližně dva a půl miliardy dolarů (údaje za loňský rok ještě nebyly zveřejněny).
Společnost Zaxby’s je menší než její konkurenti, jako je například Chick-fil-A se sídlem v Atlantě (21,6 miliardy dolarů tržeb v roce 2023) a Raising Cane’s v Louisianě (3,7 miliardy dolarů). Je také více regionální – jejích 960 prodejen je rozmístěno jen v osmnácti amerických státech, zejména na jihovýchodě USA.
Townley v roce 2020 prodal svou polovinu podniku bance Goldman Sachs za téměř jednu miliardu dolarů. V rámci transakce získal také více než 140 franšízových provozoven Zaxby’s, čímž se stal jedním z největších franšízantů řetězce.
McLeroy současně prodal dvacet procent svého podílu Goldman Sachs, ale zbývajících třicet procent si ponechal. Ve funkci generálního ředitele zůstal až do roku 2022, kdy nastoupil první externí šéf společnosti, Bernard Acoca.
McLeroy nadále zůstává v čele představenstva společnosti Zaxby’s, zatímco Townley již v podniku nezastává žádnou vedoucí pozici.
Emotivní rozhodnutí
„K podniku máme opravdu blízký citový vztah,“ řekl McLeroy Forbesu o rozhodnutí zakladatelů prodat většinu společnosti bance Goldman Sachs. Ale dodal: „Oba jsme se chtěli vydat jiným směrem. Naše rozhodnutí bylo velmi emotivní, a to i vzhledem k tvrdé práci, která byla vynaložena na vybudování společnosti Zaxby’s úplně od základů.“
McLeroy, který původně snil o tom, že se stane profesionálním bubeníkem, musel kvůli otevření první restaurace prodat své milované bicí a zbytek peněz si vypůjčil.
Po otevření restaurace, jejíž nájemné bylo čtyři sta dolarů měsíčně, se přestěhoval do zchátralé budovy na druhé straně ulice, aby se mohl lépe starat o společný podnik. „Byl jsem jediným obyvatelem v budově s osmi byty,“ vzpomíná McLeroy.
Townley si mezitím udržoval druhou práci, vedl hypoteční a úvěrový podnik, který sám založil. Po skončení své pracovní doby chodíval do restaurace, aby spolu s McLeroyem míchal omáčky – někdy až do pěti hodin do rána.
Za jeden rok sto provozoven
Dvojice na začátku rozšiřovala Zaxby’s tím, že se zaměřila na univerzitní kampusy, jako například Valdosta State a University of Alabama, kde otevřeli některé z prvních provozoven. V roce 1994 spustili franšízing a změnili název sítě restaurací ze Zax na Zaxby’s.
O deset let později měli podle deníku Atlanta Journal Constitution již sto provozoven. V roce 2013 dosáhli tržeb ve výši jedné miliardy dolarů – a v následujícím roce překročili počet 650 poboček.
Až do prodeje bance Goldman Sachs v roce 2020 nadále otevírali kolem čtyřiceti nových prodejen ročně, jak ukazují údaje společnosti Technomic.
Ačkoli se tržby zvýšily ze dvou miliard dolarů v roce 2020 na dva a půl miliardy dolarů v roce 2023, od převzetí podniku společností bankou Goldman Sachs, Zaxby’s výrazně zpomalil růst nových prodejen.
„Ale za posledních osmnáct měsíců jsme udělali obrat k lepšímu. Otevíráme nové prodejny, přivádíme do značky nové franšízanty. A letos bychom měli otevřít pravděpodobně až sedmdesát prodejen,“ tvrdí McLeroy.
Podle jeho slov se značka nyní „snaží obnovit a zaplnit prázdná místa ve státech, kde už působí“. Mezi státy s největším počtem franšíz Zaxby’s patří Georgia (199), Florida (106), Severní Karolína (99) a Alabama (89).
Nejen kuřecí prsty
Od prodeje se McLeroy kromě společnosti Zaxby’s zaměřil na nemovitosti a stal se spoluzakladatelem firmy The Leaven Group, developera obytných a komerčních nemovitostí.
Pokud jde o Townleyho, je nadále zaneprázdněný jako člen představenstva biotechnologické společnosti Aruna Bio, jejímž cílem je pomáhat při léčbě neurodegenerativních poruch.
Spolu se svou manželkou Elizabeth jsou také jedněmi z největších vlastníků půdy v Georgii, vlastní více než 35 tisíc akrů zemědělských pozemků a lesů napříč celým státem.
Townley už proto není zapojen do každodenního řízení společnosti Zaxby’s jako kdysi, ale jako hlavní franšízant je stále součástí podniku.
Podle McLeroye jsou nadále dobrými přáteli. Townley nereagoval na žádost o komentář pro tento článek, ale v minulosti prohlásil, že „tvrdá práce při rozvoji Zaxby’s se změnila v úspěch, o kterém jsme ani nesnili“.
The post Investovali jen osm tisíc dolarů, dnes jsou miliardáři. Zbohatli díky kuřecímu masu appeared first on Forbes.