Počítačová hra Silicomrades zaujme hned na první pohled. Stylizovaná grafika, která je malovaná pastelkami, se liší od současných titulů snažících se přinést realistickou grafiku. Neobvyklý je i žánr: Jedná se o takzvaný top-down shooter, tedy střílečku s pohledem svrchu. Navíc se opírá o lokální kooperaci, tudíž nejlépe si tento kousek vychutnáte s kamarádem na gauči.
ČTĚTE TAKÉ: Vzniká nová videohra z fiktivního brněnského metra. Jde o horor o strojvedoucím v zácviku
Hráči se na začátku převtělí do dvou robotů Crawlbota a Jetbota. Hlavní postavy jsou odlišné a přitom stejné, protože jsou vyrobené z nekvalitních materiálů. Kvůli tomu mají různé poruchy a nedokonalosti, které hráčům komplikují průchod jednotlivými úrovněmi. Zároveň se ale liší jejich způsob ovládání nebo vybavení, jako jsou zbraně.
Výhodou kooperativního režimu je, že si hráči mohou navzájem pomáhat a oživovat své roboty.
„Hra je díky tomu velmi přístupná. Můžete ji hrát s někým, kdo není tak vášnivým hráčem. Máme testery, kteří Silicomrades zkoušeli s partnerem či partnerkou, kteří nejsou tak zruční ve videohrách, nebo s dětmi,“ říká Jan Holan ze studia Outside the Fox, které za hrou stojí.
„Nejdéle trvající školní úkol“
Roboti Silicomrades se začali rodit už před zhruba sedmi lety, kdy se do vývoje pustila skupina spolužáků. „Děláme to ve volném čase. Byl to školní projekt na magisterském studiu vývoje počítačových her. S humorem tvrdíme, že to je nejdéle trvající domácí úkol,“ říká hlavní designér Holan.
Tvůrci postupem času dokončili školu, našli si zaměstnání a jejich cesty se zdánlivě rozešly. Jenže pohromadě je držel dávný školní úkol. Ten se povedlo dokončit až letos v červnu, kdy vyšel prostřednictvím platformy Steam.
Hlavními postavami jsou dva staří a vysloužilí roboti – Crawlbot a Jetbot. Doba pokročila a dvojici čeká sešrotování. Jenže hlavní hrdinové se s tím nechtějí smířit a rozhodnou se uprchnout z místa, kde moc drží jedna strana.
„Říkáme tomu komediální totalita, kde vládne ďábelská robovláda a byrokracie vytočená na 200 procent až do absurdna,“ popisuje reálie hry Holan.
Tvůrci přiznávají, že se inspirovali u díla slavného spisovatele Franze Kafky. Pozorní hráči si v Silicomrades mohou všimnout různých odkazů nebo narážek. „Je to kafkovské s absurdní byrokracií. Například v jedné pasáži hráči bojují s nepřátelskými úředníky. Najednou se rozezní píšťalka a úředníci odejdou na oběd, protože přece nebudou pracovat během své obědové pauzy,“ prozrazuje.
Řežba robotů baví hlavně ve dvojici
Z pohledu hratelnosti se uživatelé musí připravit na absolutní chaos. V každé úrovni se nachází obrovské množství nepřátel, kteří dvojici robotů brání v útěku za hranice diktatury. Crawlbot a Jetbot tak musí zničit každého protivníka, který je nahání.
Silicomrades využívá prvek kooperace, který byl obvyklý ještě před nástupem internetu a rozsáhlých her pro více hráčů. Dříve hráčské dvojice ovládaly roboty prostřednictvím jedné klávesnice. Zpravidla se první hráč pohyboval pomocí šipek, druhý byl odkázaný na klávesy WASD. Na tomto způsobu hraní si velkou slávu získala například legendární tuzemská hra Bulánci.
U Silicomrades není potřeba ťukat do společné klávesnice, protože každý uživatel může mít v ruce vlastní herní ovladač. Spolupráce je tu klíčová a titul je koncipovaný hlavně jako takzvaná party hra.
„Potřebujete kamaráda, takže koupíte basu piva, objednáte pizzu a zahrajete Silicomrades na jeden zátah,“ vysvětluje vývojář Holan, jak si videohru nejlépe vychutnat. Navíc se do bitev s nepřátelskými úředníky a diktaturou mohou hráči vydávat opakovaně, aby objevili veškerý herní obsah nebo vyzkoušeli jiné vybavení robotů a díky tomu vyzkoušeli novou herní strategii.
V případě nouze se do robotích bitev mohou hráči pustit i s on-line kamarádem prostřednictvím platformy Steam a její funkce hraní na dálku. Vývojáři však upozorňují, že největší porci zábavy nabízí Silicomrades při společném hraní vedle sebe.
Nejnovější aktualizace přinesla v polovině července do hry češtinu. Hráči se tak mohou těšit na absurdní český humor, který si utahuje z nesmyslných nařízení a armády úředníků či robokrys.
VIDEO: Jak fungují mikrotransakce? Herním studiím nesou miliardy