Protiatomové kryty se v České republice stavěly zejména v době studené války. Od té doby se většina z nich nerekonstruovala, a jsou tak v žalostném stavu. Jejich reálný počet je proto mnohem menší. Pro občany je k dispozici například velký kryt pod pražským Vítkovem. Po dobu 72 hodin se v něm může schovat 1 200 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Airbusová „Kunda“ zatím nepřiletí. Čeká se i na Püssi, letadla airBaltic jsou dosud bez polepů
Výstavba krytů – například po vzoru Finska – by každopádně byla poměrně drahá záležitost.
Kam se schovat a co dělat v případě napadení či živelné katastrofy najdou lidé na internetových stránkách hasičů. Rozlišují se tam úkryty pro případ radiační havárie, úniku nebezpečné chemické látky, vojenského ohrožení nebo vichřice a tornáda.
Dále stránky mapují výskyt stálých a improvizovaných krytů. Každý občan Česka si na webu může najít, kde se nachází nejbližší kryt. „Stálé úkryty jsou tvořeny trvalými ochrannými prostory v podzemní části staveb nebo jde o stavbu samostatně stojící. Většina stálých úkrytů, které máme v dnešní době k dispozici, byla budována v 50. až 80. letech minulého století,“ uvádějí hasiči.
Do konce roku má být hotová inventura všech možných improvizovaných úkrytů.
Nejvíce krytů se nachází v Praze. Jejich celková kapacita činí asi 130 tisíc lidí. Hlavní město na svých webových stránkách eviduje všechny, přičemž si je můžete roztřídit podle kapacity (do 150 a nad 150 lidí). Dále mapuje výskyt všech sirén nebo vstupů do metra.
Evropskou špičkou v krytech jsou Švýcarsko a Finsko. Při každé výstavbě nového domu se na ně pamatuje a budova má k dispozici samostatný kryt.
Jak postupovat při spuštění sirény?
Správný postup v případě, že zazní poplašné sirény, ale podle hasičů není zbrklý úprk do nejbližšího krytu. Důležité je najít úkryt v nejbližší budově, popřípadě se připravit ve svém vlastním příbytku. Lidé by měli například zavřít či zalepit okna a dveře, popřípadě se ukrýt ve sklepě či naopak ve vyšších patrech.
Kompletní návod pro případ zaznění poplašné sirény najdete rovněž na webu hasičů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí