Muslimku Ratu Thalisaovou 2. října v živém vysílání na TikToku kdosi vybídl, aby se ostříhala a vypadala více jako muž. Influencerka reagovala tím, že vzala obrázek s Ježíšem a poznamenala, že by neměl vypadat jako žena a měl by se ostříhat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na silnici se v USA zřítilo letadlo. Vrak i auta pohltily plameny
Na Thalisaovou následně podalo stížnost pět křesťanských skupin a policie ji 8. října zatkla.
Soudci tento týden uvedli, že Thalisaová mohla svými slovy „narušit veřejný pořádek a náboženskou harmonii ve společnosti“ a šířit nenávist, obvinili ji z rouhání, udělili pokutu a poslali na dva roky a deset měsíců do vězení.
Influencerka byla odsouzena na základě indonéského zákona o elektronických informacích a transakcích (EIT), který byl přijat v roce 2008. O osm let později jej vláda novelizovala, aby mohla stíhat pomluvy na internetu a chránit práva jednotlivců v online prostoru, uvedla BBC.
Indonéská pobočka Amnesty International podle CNN odsoudila „šokující útok na svobodu projevu“, vyzvala k propuštění dotyčné a k revizi daného zákona, který podle ní vláda zneužívá k trestání lidí za komentáře na sociálních sítích.
Organizace uvedla, že mezi lety 2019 až 2024 bylo kvůli údajnému porušení EIT obviněno nejméně 560 osob a odsouzeno 421 z nich, dodala BBC.
Indonésie je největší muslimskou zemí na světě s mnoha náboženskými menšinami jako jsou buddhisté, křesťané nebo hinduisté. Z celkových 281 milionů obyvatel se k islámu hlásí 231 milionů lidí, tedy přes 82 procent lidí. Lidskoprávní organizace upozorňují, že zákony o rouhání se stále častěji používají jako zbraň proti náboženským menšinám a osobám, které údajně urazily islám.
Indonéský soud v září 2023 odsoudil muslimskou tiktokerku Linu Lutfiawatiovou za to, že na videu přednášela islámskou modlitbu a pak si dala vepřové maso. Loni byl další tiktoker zadržen za rouhání poté, co se v kvízu dětí ptal, jaké druhy zvířat mohou číst korán.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drsňák Chuck Norris slaví pětaosmdesát. O kultovní hvězdě vznikla řada vtipů