Za zajímavý recept označil Valeš plošné škrtnutí deseti procent provozních prostředků státu a plošné desetiprocentní snížení počtu státních zaměstnanců, které před lety představil Miroslav Kalousek. Ten byl ministrem financí v letech 2007–2009 a 2010–2013.
„Škrty se nikdy nevysvětlují dobře. Myslím, že tehdy Miroslav Kalousek nezohlednil to, že v době propadu ekonomiky se nedělají. Na druhou stranu by se nám teď jeho recepty hodily,“ uvedl Valeš. Dodal, že v současné době je Česká republika ohrožena spíše inflací a rostoucími státními výdaji než propadem HDP, a tudíž by spousta z návrhů bývalého ministra financí nyní dávala smysl.
ČTĚTE TAKÉ: Švihlíková: Vládní balíček dostane Česko do velkých potíží. Nejvíce dopadne na zaměstnance
Právě Kalousek, který je spoluzakladatelem vládní TOP 09, současný kabinet kritizuje. Obvinil ho například z populismu, rozpočtové nezodpovědnosti a nedostatečné komunikace s veřejností.
Za špatnou označil komunikaci vlády i Valeš. Kabinet se podle něj uchyluje k obrovským mediálním akcím, jako byla prezentace konsolidačního balíčku, kde bylo mnoho slov, ale málo konkrétních činů. Novináři se pak musí doptávat, o co vlastně ve změnách jde.
Člen ANO Aleš Juchelka před časem uvedl, že jeho hnutí vadí, že vláda spojila konsolidační balíček s některými body penzijní reformy, a spojila tak více věcí do jedné. Valeš doplnil, že jakákoliv změna důchodového systému by měla být udržitelná ve spolupráci s opozicí minimálně dalších deset let, což se v současnosti jeví jako nemožné.
Zatímco kritika konsolidačního balíčku se ozývá z různých stran, premiér Petr Fiala si stojí za tím, že změny jsou promyšlené, a pokud by k opatřením kabinet nepřistoupil, byl by pro nadcházející rok deficit státního rozpočtu podstatně vyšší.
Celý rozhovor s politologem Lukášem Valešem v pořadu K věci o konsolidačním balíčku, sílící opozici a důchodové reformě si můžete pustit ve videu výše.