Pátek 16. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Polojasno

Karabašská republika přestane existovat. Lidé se bojí čistek, prchají jich desetitisíce

CNN Prima News Před 1 rokem

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2000 vojáků v roli mírových sil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brutální záběry z bojů. Ukrajinský granát vybuchl přímo u hlavy ruského okupanta

Minulý týden v úterý zahájilo Baku v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Nedlouho poté ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly. Baku požadovalo, aby karabašští vojáci složili zbraně a separatistická vláda ukončila svou činnost.

Dekret v tomto smyslu nyní podepsal prezident karabašské republiky, přičemž dokument cituje dohodu o příměří z minulého týdne, napsala agentura AP. Podle dohody Baku umožní „svobodný, dobrovolný a nerušený pohyb“ obyvatel Náhorního Karabachu.

Z regionu v posledních dnech odcházejí desetitisíce lidí, kteří mají strach z pronásledování a etnických čistek. Podle Jerevanu doposud přišlo do Arménie ze separatistické oblasti přes 65 tisíc obyvatel, což je více než polovina odhadované populace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda schválila nákup moderních víceúčelových letounů F-35. Co tyto bojové stroje umí? Podívejte se na videorozbor níže.

Pokračovat na celý článek