Světově etablovaná designérka Lucie Koldová, jejíž jméno je obvykle spojováno se skleněnými svítidly nebo sedacím nábytkem, se pustila do nové produktové oblasti. V Thajsku právě vznikají její koberce inspirované kávou, které vyniknou na podlaze i na stěně.
Navrhla je pro německou značku Jab Anstoetz, která vedle ní k témuž úkolu oslovila například i designovou ikonu Piera Lissoniho.
Jemné hnědé, béžové a smetanové tóny a dvě postupně se do sebe vpíjející skvrny na ploše několika metrů. Tak vypadá první spolupráce Lucie Koldové na kobercích se společností Jab Anstoetz, již designérka v dubnu představila na prestižním veletrhu Salone del mobile v rámci design weeku v Miláně.
Nebude ale jediná; během roku by v řemeslné dílně v Thajsku měly vzniknout další typy koberců z prémiové novozélandské vlny, které nesou autorský rukopis oceňovaná české designérky. Představeny budou během podzimu v Praze na Designbloku, kde bude mít autorka po dlouhé době opět vlastní prezentaci.

Do portfolia německého holdingu Jab Anstoetz Group patří také značka BW Bielefelder Werkstätte, s níž Lucie Koldová před dvěma začala spolupracovat na kolekci nábytku. Výsledkem jsou pohovky Nimbo a odkládací stolky Toffee tables, které byly taktéž poprvé představeny v dubnu Miláně.

Spolu se sérií koberců Coffe Blend pro divizi Jab Anstoetz Flooring se všechny produkty vzájemně doplňují. Koberce přitom nemusejí patřit jen pod nohy, ale zamýšleny jsou zároveň i jako tapiserie. „Přistupovala jsem k tomu tak, jako bych si navrhovala koberec, který bych sama chtěla mít doma,“ říká zkušená designérka k zadání, které pro ni bylo zcela nové.
Firma Jab podle designérky definovala svůj záměr zároveň jako vizi „signature koberců“, která má inspirovat a zviditelnit značku. „Na takový brief reaguji ráda a dává mi to úžasnou příležitost k sebevyjádření,“ říká Lucie Koldová.
Každý z koberců je unikátní a vznikl ručně v thajské dílně z prémiové novozélandské vlny, která může být kombinována s dalšími materiály jako je hedvábí nebo lyocell.
„Projekt jsem začínala s myšlenkou a vzorkovníkem různých tlouštěk vláken. Práce s barvami a texturou je pro mě fascinující. Barevně řazená vlákna a gradient vyniknou až v reálných vzorcích, tak ve mně probíhá nadšené čekání na výsledek, jak konkrétní řemeslník návrh ručně ztvární,“ říká designérka.
Kromě Lucie Koldové oslovila firma ke spolupráci na nové kolekci i další vybrané světové designéry z Milána, Los Angeles, Bangkoku a Německa, včetně slavného Piera Lissoniho. S ním se česká designérka setkala při společném focení na stánku Jab v rámci milánského Salone del mobile.
„Bylo to letmé, ale příjemné setkání. Jeho osobnost architekta respektuji, je váženým a zkušeným designérem. Do svého osobního interiéru jsem si v letošním roce pořídila jím navrženou pohovku Extrasoft, tak se zdá, že jsme stylově kompatibilní,“ prozrazuje.
Dalšími designéry, které značka s návrhy luxusních koberců oslovila, jsou Olaf Kitzig, Thomas Lavin, studio Srilin a Jarupatcha Achavasmit. Kolekce nazvaná Icons – Carpets with Soul, měla poměrně volné téma„Around the World, které vzdává hold kulturní diverzitě.
A podobně multikulturní byla i celá spolupráce: „Já jako designérka pocházím s Čech, na koberce se vybrala vysoce kvalitní vlna z Nového Zélandu a jednotlivé kusy se vyrábějí v manufaktuře v Thajsku, kde pracují Thajci ve společnosti vedené německou centrálou. Výsledek či první ochutnávky se pak prezentovaly v Miláně,“ dodává Lucie Koldová.
Zatímco si italský designér Piero Lissoni hrál s motivem květin, Lucie v rámci zadání pracovala s tématem kávy: „Moje kolekce koberců byla inspirována kávou, protože se pije všude na světě, spojuje lidi a každý k ní má nějaký vztah,“ vysvětluje autorka.

Tím, že šlo více o 2D design, přistupovala autorka k návrhům nejen po designové, ale také po výtvarné stránce. Tvar dvou jemně tvarovaných skvrn, které se vzájemně prolínají, má zachycovat splynutí kávy s mlékem; tmavší skvrna představuje kapku kávy, světlejší mléko či smetany. Rozdílné jsou nejen barvami, ale i texturou, kdy tmavší velká část pracuje s kratším vlasem, kdežto menší a světlejší koberec má vlákno vyšší.
„Cílem je navodit pocit tepla, pohodlí a příjemného luxusu tak, aby každý prostor působil vlídně a příjemně,“ dodává designérka.
Další z konceptů, nazvaný Shadow Play, pracuje s dlouhým vláknem a světlem v různých geometrických formách. Ačkoliv byla spolupráce s německo-thajským teamem podle Ludie Koldové precizní a úzká, docílit požadovaného záměru v tomto případě podle ní bylo z hlediska komunikace na dálku těžší:
„Museli jsme experimentovat a zkoušet různé techniky a principy tuftování. Jelikož jsem do Thajska nemohla osobně jet, musela jsem se spolehnout na vzorky a komunikační kanál kolegů, a tak byl vývoj náročnější,“ popisuje.

Firma si nicméně návrh oblíbila a v Miláně tak bylo možné předvést první vzorky. „Konečný produkt a barevné odnože jsou nyní v Thajsku ve výrobě a já se těším na další vývoj kolekce. Prezentované a nafocené do lookbooku mají být všechny produkty v plné síle před začátkem září,“ prozrazuje designérka.
Každá kolekce obsahuje zhruba deset typů, tedy různých barevností a tvarů. Série Coffee blend je tvarově rozmanitější, druhá kolekce Shadow Play, v níž se prolínají strukturální gradienty extrémně dlouhých vláken, má tři základní geometrické tvary a liší se barevně. Bohatá textura tuftovaných vláken vytváří nečekané plastické krajiny. „Koberce se neustále upravují a předpokládám, že budou v prodeji až po létě.
Nejdříve se představí v showroomech a také na podzimním veletrhu v Německu,“ popisuje Lucie Koldová další plány.
The post Káva s kapkou mléka. Lucie Koldová navrhla kolekci luxusních koberců appeared first on Forbes.