Parolinova pozice favorita s kurzem 2,8:1 podle Boška souvisí s jeho dosavadní funkcí. „Je to vatikánský státní tajemník. Má nejlepší přehled o tom, jak vše fungovalo během působení papeže Františka. V zákulisí se spekuluje, že by pro ostatní kardinály mohl být nejlepší volbou pro pokračování nastaveného kurzu,“ uvedl bookmaker.
ČTĚTE TAKÉ: Tajemství papežského pečetního prstenu: Proč je cenný artefakt po smrti zničen?
Zároveň však podle něj není jisté, jakou cestou se katolická církev po úmrtí liberálního Františka vydá. „Také se může vrátit k těm konzervativním způsobům, které razil papež Benedikt,“ nastínil Boško.
V závěsu za Parolinem se nachází filipínský kardinál Tagle, jehož kurz je v současnosti stanoven na 3:1. Tomu se podle reportéra zahraniční redakce CNN Prima NEWS Adama Křivánka říká „asijský František“, neboť se stejně jako zesnulý svatý otec hlásí k liberálnímu proudu uvnitř katolické církve.
Na třetím místě je s odstupem další italský rodák Matteo Maria Zuppi s kurzem 7,5:1, favorizovanou čtveřici kandidátů pak uzavírá konzervativní kardinál Péter Erdő z Maďarska, na jehož zvolení je vypsán kurz 8,5:1.
Minulost mluví proti favoritům
Historie však ukazuje, že pozice outsiderů a favoritů nehrají ve volbě papeže roli. „Říká se, že kdo do konkláve vstupuje jako papež, odchází jako kardinál. V roce 2013 byl na Františka vypsán kurz 50:1, byl tak jedním z největších outsiderů. Nedivil bych se, kdyby i nyní kardinálové vybrali nějaké jiné jméno,“ řekl Boško.
Možná i proto byl vypsán kurz i na zvolení českého kardinála Dominika Duky, který je nyní stanoven na 100:1. „Z toho, co jsem četl, bych řekl, že je to spíše teoretická varianta. Už je to dlouho, co se naposledy stalo, že byl papežem zvolen někdo, kdo se nezúčastnil konkláve,“ dodal Boško.
A Duka se podle platných pravidel účastnit nemůže. Volit novou hlavu katolické církve mohou pouze kardinálové mladší osmdesáti let, pražský arcibiskup ale v dubnu oslaví 82. narozeniny.
S pondělním úmrtím papeže Františka započal jeden z nejstarších stále existujících procesů na světě, a tím je volba jeho nástupce. Kdo bude zvolen 267. hlavou katolické církve, by mohlo být jasné již za několik týdnů. Konkláve, které papeže vybírá, probíhá v Sixtinské kapli.
Zvolení oznámí bílý kouř
V místnosti jsou kardinálové zamčeni a během hlasování nikdo nesmí vstoupit ani ji opustit. Přítomní jsou od začátku konkláve zcela odstřiženi od okolního světa. Volí, jedí a spí v uzavřeném areálu, aby jejich volbu nemohl nikdo ovlivnit. Nemají přístup k televizorům, rádiím, novinám ani mobilním telefonům.
Lidé se o zvolení nového svatého otce dozvídají ještě dříve, než se ukáže na veřejnosti, a to prostřednictvím kouře. O tom, že proběhlo neúspěšné hlasování, informují kardinálové věřící prostřednictvím šedého kouře vycházejícího z komína při pálení hlasovacích lístků. Když je však nový papež zvolen, z komínu stoupá kouř bílé barvy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konkláve je „vatikánská liga mistrů“, říká farář. Volba nového papeže bude podle něj rychlá