Podle Graubnera je třeba, aby byl nový papež silně ukotvený ve víře v Boha a zároveň otevřený pro všechny lidi, kterým slouží, tedy podobně jako zesnulý František. „Měl by se snažit být otevřený v dnešní době, která není lehká, protože tradiční Evropa v podstatě vymírá a církev nejvíce roste v Asii a Africe,“ sdělil Graubner pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: S úmrtím papeže započala staletá tradice. Jak se zvolí nová hlava katolické církve?
„Jestli to bude Evropan či nikoliv, toť otázka,“ dodal. Na dotaz, zda by nový papež mohl být tmavé barvy pleti nebo asijského původu, pražský arcibiskup uvedl, že pro něj „by to nebylo překvapením“.
Teolog Daniel Vícha ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že doufá, že Františkův nástupce půjde směrem, který zesnulý papež nastolil. To je přitom dost pravděpodobné, neboť většina sboru kardinálů do funkce jmenoval právě František. Dá se předpokládat, že jmenoval primárně ty, se kterými hodnotově souzněl,“ míní Vícha.
Kdo je mezi favority?
Podle historika Jaroslava Šebka je značná pravděpodobnost, že příštím papežem by opět mohl být někdo, kdo nepochází z Evropy. Větší šanci než Jižní Americe tentokrát dává Asii, kde se rýsuje jako jeden z favoritů filipínský kardinál Luis Antonio Tagle. Ten je vnímán jako silný kandidát také podle webu Newsweek, který připomíná, že by Tagle pokračoval ve Františkově progresivní agendě. Asijský kardinál navíc patřil k Františkovu úzkému kruhu, kterému důvěřoval.
Jedním z favoritů je podle britského webu kardinál Peter Turkson z Ghany. Ten se například hodně vyjadřuje k otázkám, jako je změna klimatu, chudoba a ekonomická spravedlnost. Jeho zvolení by bylo historickým momentem, neboť poslední papež, který pocházel z Afriky, byl Gelasius I., který svůj pontifikát vykonával na konci 5. století.
Další favorité podle webu Newsweek pochází z Evropy. Jedním z nich je italský kardinál Pietro Parolin. Je považován za umírněného kandidáta, který by mohl zajistit stabilitu a zároveň zachovat některé Františkovy reformy. Zároveň má ve Vatikánu řadu kontaktů, neboť od roku 2013 zastává pozici kardinála státního sekretáře (jeho pravomoci přibližně odpovídají předsedovi vlády).
Lze také očekávat rostoucí touhu po tom, aby byl novým papežem zvolen Ital. Poslední papež pocházející z apeninského poloostrova byl Jan Pavel I., jehož pontifikát skončil v roce 1978. Proto i dalším favoritem je Ital, konkrétně Angelo Scola. Ten patřil k favoritům již v roce 2013 a oslovuje příznivce centralizovanější církve. Jeho tradicionalistické postoje z něj činí silného kandidáta pro ty, kteří se chtějí odklonit od Františkových reforem. Proti němu hraje věk, neboť Scolovi je již 82 let.
Posledním z vážných favoritů je podle webu Newsweek maďarský kardinál Peter Erdő. Ten je v pozici hlavního konzervativního kandidáta. Je silným zastáncem tradičního katolického učení a doktríny. Erdő by představoval výrazný odklon od Františkova přístupu.
Na jménech většiny favoritů se média shodují. Také web The Independent zmiňuje Tagleho, Parolina i Erdőa. Přidává k nim ještě kardinály Mattea Zuppiho z Itálie a Raymonda Leo Burkeho z USA. Web Al Džazíra vyzdvihl vedle Tagleho, Parolina, Erdőa, Turksona a Zuppiho i Maria Grecha z Malty.
Experti: Volba většinou končí překvapením
Podle teologa Marka Váchy se spekulace o tom, kdo by mohl nahradit zesnulého papeže, vyrojí vždy. Upozornil ale, že se jedná pouze o spekulace a připomněl, že zvolení Františka bylo velkým překvapením. „Na to, že bude José Maria Bergoglio zvolený papežem, by asi sázel opravdu jen málokdo,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.
To potvrdil také Vícha. „Je to vždycky velká neznámá. Snad kromě kardinála Ratzingera, který se stal papežem Benediktem XVI., snad vždy platí staré římské přísloví: Kdo vchází do volby jako papež, vychází z ní jako kardinál. Necháme se překvapit,“ sdělil Vícha.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drahá vejce? Ekonomka odhalila nákupní cenu řetězců. O viníkovi drahoty má jasno