Čtvrtek 08. květnaSvátek má Venku je 12 °C, Oblačno

Kdy je nejnebezpečnější chodit spát? Lékař popsal čtyři zdravotní rizika nevhodné večerky

CNN Prima News Před 5 hodinami

Lékař Saurabh Sethi, který na svém profilu na sociální síti TikTok šíří osvětu především o gastroenterologii, nedávno vydal video varující před usínáním po půlnoci. Jmenuje v něm čtyři zdravotní rizika, jimž se „noční sovy“ pozdním usínáním vystavují, a zdůraznil, že je důležité dodržovat pravidelný spánkový režim. Čím později totiž podle něj jdete spát, tím méně kvalitní váš spánek je – a časem se nekvalitní odpočinek podepíše na vašem zdraví. Problémem s nedostatkem spánku přitom trpí i české děti.

ČTĚTE TAKÉ: Nosíme si rakovinu ve střevech od dětství? Vědci přišli se znepokojivým vysvětlením

Sethi v prvé řadě varuje před zvýšenou náchylností k obezitě, případně přibíráním na váze. Studie publikovaná v Journal of the American Medical Association například upozorňuje, že lidé chodící spát po půlnoci jsou vystaveni až o 20 procent vyššímu riziku obezity než ti, kteří spí už od osmi až deseti hodin večer. Nedostatek spánku ovlivňuje také náš apetit: Pokud tělo nemá energii ze spánku, snaží se palivo získat z jídla. Studie americké Univerzity v Chicagu zjistila, že nevyspalí lidé jsou téměř o čtvrtinu hladovější, než pokud by byli řádně odpočatí.

Nedostatek kvalitního spánku podle lékaře způsobuje i pokles nálady a častější prožívání negativních emocí. Americká Národní knihovna medicíny (NLM) informuje, že spánková deprivace souvisí s častějšími pocity vzteku a agresivním chováním. NLM zároveň zdůrazňuje, že obecně platí spojitost mezi dostatkem odpočinku a dobrou náladou. Studie Stanfordovy univerzity dokonce uvádí konkrétní čas, kdy je nejlepší být v posteli: nejpozději v jednu hodinu ráno. Je podle ní přitom jedno, zda jste skřivan nebo sova.

Třetím rizikem pravidelného nevyspání je zvýšená hladina stresu. Mozek při dlouhodobé únavě totiž produkuje zvýšené množství kortizolu, tedy takzvaného stresového hormonu. Ten během krizových situací pomáhá adekvátně reagovat, zároveň však zvyšuje krevní tlak a dočasně snižuje funkce, které v dané situaci tělo nepotřebuje – například trávení či imunitu.

Nakonec Sethi upozorňuje na zhoršené soustředění, které může nedostatek spánku způsobit. Podle studie Univerzity v Arizoně jsou totiž hodiny spánku před půlnocí zásadní pro hluboký spánek. Díky tomu je pak mozek schopný se lépe koncentrovat a pozitivně ovlivňuje i paměť a přemýšlení.

Dvaačtyřicetiletý Saurabh Sethi má na sociální síti TikTok přes půl milionu fanoušků. Jeho nejúspěšnější videa, v nichž mluví především o trávení, mají několik milionů zhlédnutí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jste unaveni i po celonočním spánku? Čtyři varovné signály značící, že je čas vyhledat pomoc

Pokračovat na celý článek