Mezi širokou veřejností se o poruchách spánku u dětí s autismem příliš neví, tyto komplikace se však objevují ve 40 až 86 procentech případů – tedy až třikrát častěji než u neurotypických dětí. Tyto problémy navíc nekončí u neklidných nocí, ale dopadají na celou rodinu.
ČTĚTE TAKÉ: Stávají se z Čechů otroci bdění? Problém mají i děti. Pomoci usnout jim může virální metoda
Nevyspalé dítě je přes den podrážděné, může mít horší soustředění a častěji podléhá záchvatům vzteku či úzkosti. Těžkým momentům čelí také rodiče, kteří se noc co noc budí a potýkají se s vlastní vyčerpávající spánkovou deprivací, která může vést k depresím, úzkostem nebo snížené výkonnosti v práci.
„Porucha spánku u dítěte ovlivňuje život celé rodiny. Nejvíce ji pociťují rodiče, kteří mají kvůli nespavosti dítěte také zkrácenou dobu spánku,“ potvrdila doktorka Iva Příhodová z neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze.
Naděje pro vyčerpané rodiny
Vzhledem k popsaným dopadům a faktu, že poruchy spánku trápí autistické děti poměrně často, se nabízí otázka: proč tyto děti nespí? Odpověď se podle odborníků může skrývat v hormonální nerovnováze. U některých pak může hrát roli narušená produkce melatoninu, hormonu, který reguluje střídání spánku a bdění.
Spánek rovněž ovlivňuje i řada dalších faktorů, včetně smyslového zpracování, úzkosti nebo rigidních vzorců chování. Z toho důvodu mají autistické děti problémy s usínáním, častěji se budí nebo jejich spánek nebývá dostatečně dlouhý.
Dlouhé roky bylo takřka jediným řešením tohoto problému upravení spánkové hygieny: zavést pravidelný režim, eliminovat modré světlo z obrazovek a zajistit klidné prostředí. To však mnohým rodinám nestačilo. Dnes však existuje farmakologická pomoc: melatonin s postupným uvolňováním.
„Podávání melatoninu s postupným uvolňováním pomáhá dětem s autismem usnout dříve, prodlužuje délku spánku a snižuje frekvenci nočních probuzení. Tato léčba je účinná, má minimum nežádoucích účinků a lze ji podávat i dlouhodobě,“ vysvětlila Příhodová. Léčba je na předpis, kdy ji určuje dětský neurolog nebo psychiatr, v předepsané léčbě může později pokračovat pediatr.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jste unaveni i po celonočním spánku? Čtyři varovné signály značící, že je čas vyhledat pomoc
Benefity této pomoci vyzdvihla také maminka Karinky. „Nejprve jsme zkoušeli jiné léky, ale bez většího efektu. Pak jsem se díky kamarádce dozvěděla o možnosti léčby melatoninem s postupným uvolňováním. Po konzultaci s naším dětským psychiatrem jsme ho vyzkoušeli a byl to obrovský rozdíl,“ zdůraznila maminka Veronika.
Díky novému typu léčby začala Karinka rychleji usínat, její spánek byl delší a kvalitnější. „Po roce a půl užívání vidíme jasné zlepšení. Celkově se náš život změnil k lepšímu. A nejlepší zprávou je, že lék už hradí zdravotní pojišťovny,“ doplnila maminka.
Zásadní je osvěta
Lidem s touto poruchou je každoročně 2. dubna věnován Světový den porozumění autismu. Samotný čtvrtý měsíc v roce se však pro mnohé nejen pacientské organizace stává důležitým v rámci osvěty, která se s autismem pojí.
„Osvěta v oblasti autismu je zásadní. Čím více lidí bude této problematice rozumět, tím lépe dokážeme vytvářet prostředí, kde se budou lidé s autismem cítit přijatí a podporovaní,“ zdůraznila Magdalena Thorová, ředitelka Národního ústavu pro autismus (Nautis). Připomněla také, že jednotlivci i firmy mohou podpořit aktivity organizace, které se autismem zabývají.
Jak vyplývá z vyjádření rodin i odborníků: děti s autismem čelí mnoha výzvám. Pokud je ale možné alespoň částečně zmírnit jednu z nich, konkrétně problém se spánkem, nastane obrovská úleva nejen pro ně, ale i pro jejich rodiny. Díky moderní léčbě se i tyto děti mohou probouzet do nového dne odpočaté a připravené lépe zvládat své každodenní výzvy.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Krutá diagnóza pro Bidena. Trpí agresivní formou rakoviny prostaty, oznámila jeho kancelář