Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Jasno

Kino jako hádanka i městský zážitek. Míváme vyprodáno, říká autorka Kina Utajeno

Forbes Před 23 hodinami

Vše to začalo jako vysokoškolský projekt. Dnes Kino Utajeno spolupracuje se čtyřicítkou kreativců a pořádá několik divácky populárních akcí do roka. Cíl? Prohloubit filmový zážitek a představit světové snímky na neobvyklých místech Prahy.

I když je scénář večera přesně daný, vy jako divák víte před samotným začátkem akce jen málo. Po zakoupení vstupenky znáte adresu, na kterou máte ten večer dorazit, a přibližnou délku konání akce. Tušíte také, že ten večer neuvidíte jen film, ale i participativní divadelní performance a že se pravděpodobně ocitnete na místě, kam byste se za běžných okolností nedostali.

Víc se však od pořadatelů akce v čele s autorkou projektu Kino Utajeno Barborou Podškubkovou nedozvíte. „Když nám někdo napíše e-mail s dotazem, zda je akce vhodná pro anglicky mluvící, samozřejmě mu odpovíme. Na jaký film divák přijde a v jakých kulisách se bude akce odehrávat, ale nikdy dopředu neprozrazujeme,“ říká.

Právě jste se ocitli na jedné z několika akcí kolektivu Kina Utajeno. Jak tušíte, nejde o běžné promítání, ale o filmový zážitek spojený s imerzivním divadlem, tematickým občerstvením a scénografií a také komentovanými prohlídkami zajímavých, mnohdy částečně nepřístupných budov a míst v hlavním městě.

S nápadem pořádat filmové projekce do poslední chvíle zahalené tajemstvím přišla Barbora Podškubková – dnes filmová a televizní producentka – v rámci přijímacího řízení na FAMU, kam se každý budoucí magistr hlásí s vlastním studentským projektem. „Kino je moje srdcovka, tak mě napadlo, že bych mu dodala, co mě samotné jako divačce běžně chybí,“ vzpomíná.

Organizace podobných akcí jí ostatně nebyla cizí. Před tím, než se přestěhovala do Prahy, stála společně s dalšími za znovuzrozením v devadesátých letech zavřeného kina v Bílovicích nad Svitavou (doteď funguje jako Cinema nad Svitavou) a v Brně-Lužánkách spustila také vůbec první letní kino v České republice věnované dokumentárnímu filmu.

Podobný projekt jako Kino Utajeno už v Praze v minulosti fungoval. Jmenoval se Cinema Royal a stál za ním Jiří Šebesta ze společnosti Aerofilms. Fungoval ovšem jen do roku 2016, a tak se pro tyto akce uvolnilo na kulturním trhu v hlavním městě místo. Po světě se pořádání obdobných akcí osvědčilo – dobře a dlouhodobě funguje například Secret Cinema v Londýně.

První akce pod hlavičkou Kina Utajeno (to získalo ocenění za nejlepší magisterský producentský počin na FAMU) se odehrála v roce 2023 v Laichterově domě na pražských Vinohradech.

Další následovaly na Olšanských hřbitovech, v prostorách Staré čistírny odpadních vod v Bubenči nebo v prvorepublikové vile P651. „Máme výhodu, že jsme studentský projekt, takže s námi lidi rádi spolupracují,“ říká Barbora Podškubková.

Například ve vzpomínané bubenečské čistírně odpadních vod, kterou má nyní částečně ve správě Petrohradská Kolektiv, se promítal film Třetí muž, snímek z roku 1949, kde se část děje odehrává v podzemních prostorách kanalizace. Tematická tak byla nejen sama lokace a divadelní performance, jež se koná před samotným promítáním.

Právě propojení místa a děje filmu je pro Kino Utajeno zásadní. „Nejprve vybíráme lokaci, následně nám naše dramaturgyně najde několik filmů, které by mohly být s místem provázané. Výsledný snímek si pak zvolí divadelní režisér či režisérka, který vytváří imerzivní divadlo. Zajímavostí je, že často ani samotní performeři nevědí, jaký film se bude zrovna promítat,“ říká producentka.

Jeho přidanou hodnotu vidí v komplexnosti zážitku. V tom, že návštěvníky motivuje – nikdy však násilně – vystoupit z komfortní zóny a sledovat daný snímek ve zcela jiném prostředí, tedy i s jinou mírou soustředění a ponoření se do děje. Navíc u diváků funguje také ona mlha tajemství, protože do poslední chvíle netuší, co je daný večer vlastně čeká.

info Foto Vilém Dojiva
Zakladatelka projektu Barbora Podškubková. „Projekt je dobrý hlavně díky mému týmu. Jsem opravdu pyšná na to, jaké lidi kolem sebe mám,“ říká.

„Je pro nás také důležitá edukace, proto před každým promítáním pořádáme i krátký lektorský úvod, kdy vybereme ty největší zajímavosti o filmu, které si jen tak nevygooglíte,“ vysvětluje Barbora Podškubková. Informacemi nabití budete z místa odcházet i díky komentovaným prohlídkám, jež se běžně konají po skončení snímku.

Takto zatím proběhlo dvanáct akcí. Minulý rok se projekt dramaturgicky zaměřoval na úspěšné festivalové filmy z evropské produkce, letos si otevřel dveře do celého filmového světa. Na organizaci eventů (ty letos proběhly v březnu a pokračují v červnu, září a prosinci) se podílí několik desítek lidí, od produkčních, dramaturgů, režisérů, performerů, scénografů až po fotografku.

Novinkou letošního ročníku je opakování filmů a divadelních performancí v reprízách. „Naše akce se minulý rok velmi rychle vyprodaly, tak jsme letos chtěli dát možnost i těm, na které se nedostalo. Navíc – performeři jsou rádi, že si nacvičené představení zahrají více než jednou, protože je ve skutečnosti pokaždé jiné. Často jej dotváří naladění publika,“ říká Barbora Podškubková.

Pravidelné akce několikrát do měsíce ale od Kina Utajeno čekat nemáme. Především by se podle tvůrkyně vytratila z promítání jistá míra exkluzivity (akce běžně nepojmou více než čtyřicet diváků), Barbora Podškubková se chce také vyhnout tlaku na ty, s nimiž spolupracuje. Vyhoření v kulturních profesích – mluví z vlastní zkušenosti – je, jak přiznává, častější, než se může zdát.

Kam ale Kino Utajeno expandovat chce, jsou komerční spolupráce, které projektu mohou do budoucna zajistit větší míru nezávislosti. „Už nás oslovil filmový festival, právnické a ekonomické firmy, gastro podniky a agentury,“ vyjmenovává, jaký typ akcí by mohlo Kino Utajeno do budoucna připravovat.

„Prioritou stále budou akce pro běžné diváctvo. Komerce nám může pomoci projekt stabilizovat a dělat ho dlouhodobě,“ dodává. Další metou je pak posun za hranice Prahy. Ve hře jsou podle Barbory Podškubkové Brno, Ostrava a Litoměřice.

Než k tomu však dojde, bude se Kino Utajeno zaměřovat především na Prahu. Vhodných a neokoukaných lokací, jak věří autorka nápadu, je v hlavním městě stále dost. Akce letošního roku by se měly odehrát ve studentském a kreativním prostoru v centru Prahy, další pak v jednom zapomenutém textilním skladu ve Strašnicích.

The post Kino jako hádanka i městský zážitek. Míváme vyprodáno, říká autorka Kina Utajeno appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek