Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 15 °C, Skoro Zataženo

Klaus: 17. listopad jsem neslavil, svátek nám ukradli, může za to i Fialova vláda

CNN Prima News Před 1 rokem

Klaus byl velmi kritický k vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Prohlásil, že předvádí pokroucenou demokracii. I z toho důvodu prý nevidí důvod, proč by si měl 17. listopad připomínat na Národní třídě. „Dnešní den jsem specificky neoslavoval. Svátek nám ukradli. Trvám na tom, že symboly 17. listopadu, jako je Národní třída, byly obsazeny lidmi, kteří si to nezaslouží,“ prohlásil Klaus.

„Myšlenka, že bych měl chodit na Národní třídu a střetávat se s některými jedinci politické reprezentace, to nepotřebuji,“ dodal bývalý prezident, který patří mezi spoluzakladatele ODS.

O krádeži prý mluvil z toho důvodu, že někteří lidé pošlapávají myšlenky, kvůli kterým se 17. listopad odehrál. „Dnešní vláda je toho symbolem a prototypem. Nevím, kdo z dnešní vlády má mít nárok, kdo má říkat silnější slova. Nikoho takového nevidím,“ prohlásil Klaus.

Jako hlavní důvod uvedl, že parlamentní demokracie je dnes nedůstojná. „Přestali jsme mít parlamentní systém. Ten vyžaduje mít autentické ideologie, politické strany, a ne prázdná a vyčpělá hnutí,“ dodal.

Předseda vlády Petr Fiala se v pátek kvůli nemoci oslav 17. listopadu osobně nezúčastnil. Na síti X napsal, že tato událost byla rozhodujícím dějinným zlomem, který dosud ovlivňuje současnost. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mluvili na Národní třídě, při připomínce násilného potlačení studentských protestů v listopadu 1989 komunistickou policií, o zodpovědnosti. Podle Vystrčila je dar, že si lidé nyní mohou naplnit život tím, co chtějí.

„To, že tady lidé jsou a pokřikují na mě různé věci, vyjadřují svoje názory, a vůbec nic se jim nestane, je nejlepším důkazem toho, že 17. listopad, to, co jsme chtěli — svobodu, aby lidé mohli mluvit, nadávat politikům, svobodně cestovat, pohybovat se a, jednoduše, žít — tak tento odkaz jsme dokázali naplnit,“ řekl médiím na Národní třídě vicepremiér a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Sametová revoluce v roce 1989 podle vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky zásadně změnila život v Československu a přinesla lidem svobodu. „Někdy mám pocit, že si toho dostatečně nevážíme, že si to neuvědomujeme,“ uvedl.

Další z místopředsedů vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že demokracie je stále zkoušena, například v souvislosti s nynější ruskou invazí na Ukrajinu. „Celosvětová krize, evropská krize způsobená touto válkou i dalšími okolnostmi samozřejmě zkouší demokracii, protože dává možnost růstu i silným nacionalistickým tendencím nebo i vítězství populistů,“ uvedl.

Pokračovat na celý článek