Do roku 2027 budou muset čeští drůbežáři zcela zrušit klecové chovy. I přes toto hraniční datum ale hodlá většina supermarketů skončit s nabídkou vajec z klecí mnohem dřív. Jeden z největších obchodních řetězců u nás například slíbil, že do roku 2025 přestane tento sortiment prodávat úplně. Momentálně je nabízí jen ve slevových akcích. „Krátkodobě a z tržních důvodů jsme nuceni v omezené míře využít i vejce z klecových chovů,“ sdělil mluvčí obchodního řetězce Lidl Tomáš Myler.
ČTĚTE TAKÉ: Rekordní růst cen v Česku. Vejce zdražila o 85 procent, nejvíce v Evropské unii
Ve skutečnosti je však těchto vajec v nabídce mnohem víc, jak se přesvědčili reportéři CNN Prima NEWS. Lépe na tom nejsou ani jiné řetězce, jež se zavázaly stejným prohlášením. Zástupci dalšího supermarketu tvrdí, že tomuto druhu zboží u nich odzvonilo. „Od začátku letošního roku u nás zákazníci nenajdou žádná vejce z klecového chovu,“ řekl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.
S praxí obchodních řetězců nejsou spokojeni především čeští zemědělci. Těm vadí, že se na českých pultech neobjevuje tuzemské zboží. „Běžně jsou v akcích vejce z Polska, Litvy nebo Estonska,“ uvedl k problému mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. V těchto zemích se zatím o podobném zákazu vůbec neuvažuje. Klecové chovy jsou v rámci celkové produkce zastoupeny v Lotyšku ze 70 procent, v Polsku se jedná až o 72 procent. „Pokud jsou vedle sebe vejce v akci a ta z neklecových chovů a ještě k tomu za běžnou cenu, český zákazník sáhne po těch nejlevnějších,“ doplnil.
Zatímco někteří spotřebitelé uvádí, že prioritní je pro ně cena, jiní sáhnou k dražšímu sortimentu z podestýlky, a to kvůli tomu, jak bylo se slepicemi lépe zacházeno. Zrušení klecových chovů je výzvou a investičně náročnou akcí pro české chovatele. Výrazná změna v tomto odvětví se patrně promítne do vyšší ceny vajec na trhu.
Chovatelé z Česka mohou být v nevýhodě osm let
Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá vysvětlila, jak je tomu v jiných členských zemí EU. „V Rakousku je klecový chov nosnic zakázaný, v Německu bude tento druh od roku 2025 omezen,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS. Připomněla, že vejce se do Česka dováží z více než 70 procent z Polska.
Dlouhá také upozornila na to, že se v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu jednání o tomto tématu protáhne. „Zákaz bude na této úrovni zřejmě platit až od roku 2035. Domácí varianta tohoto zákona bohužel nepamatovala na to, že by jeho součástí byl i zákaz prodej vajec z okolních států. Naši chovatelé tak budou minimálně osm let v konkurenční nevýhodě oproti třeba Polsku,“ uvedla.