Německý protiletadlový tank Gepard je na Ukrajině známý jako kat íránských dronů. „Čas je rozhodující. Mohou se objevit najednou tři nebo čtyři různé cíle a my je potřebujeme postupně zneškodnit. Počítačový systém to pro střelce dělá tak jednoduché, jak jen to je možné,“ uvedl pro CNN ukrajinský voják Oleh, který stroj obsluhuje.
ČTĚTE TAKÉ: Jako tisíc říznutí nožem a Rusové odhalí slabiny. Americký generál popsal taktiku Ukrajinců
Ukrajinská armáda poskytla CNN záběry, na nichž Gepardy ničí drony. Na některých je dokonce vidět úspěšné sestřelení z moře vypálené rakety.
Tyto tanky jsou součástí stále efektivnější, a především Západem zásobované protivzdušné obrany, kterou tvoří systémy krátkého, středního i dlouhého dosahu, včetně amerických Patriotů. Kyjev i Washington tvrdí, že se jimi daří sestřelovat i ruské hypersonické střely Kinžal, o nichž Rusové tvrdili, že jsou nezničitelné.
Klíčový prvek protiofenzivy
„Máme k dispozici vybavení, které je schopné ničit jak střely Kinžal a balistické rakety, tak rakety vypálené z moře a drony. Úspěšnost sestřelení se konstantně zvyšuje a teď je více než 80procentní,“ řekl Serhij Najev, velitel společných sil ozbrojených sil Ukrajiny.
Je zřejmé, že právě protivzdušná obrana bude jedním z klíčových prvků protiofenzivy. Obránci tvrdí, že si její důležitost plně uvědomují, a to nejen kvůli obraně infrastruktury a muničních skladů, ale i krytí postupujících jednotek. „Nepřítel nasadí veškeré dostupné prostředky, aby náš postup zastavil. Úspěch při naší snaze osvobodit další území bude záležet na kvalitní protivzdušné obraně,“ dodal Najev.
A životy obyčejných lidí na ní závisí také. V pátek Rusové ostřelovali nemocnici v ukrajinském Dnipru, což si vyžádalo čtyři mrtvé a dvě desítky zraněných. Ukrajinci doufají, že se jim podobné útoky bude dařit odvracet.