Názory na to, zda povolit ruským a běloruským sportovcům účast na akcích, se různí, zatímco někteří se odvolávají na tvrzení, že politika by do sportu zasahovat neměla, mnozí naopak sport chápou jako symbol a ideální způsob k šíření propagandy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Olympiáda s Ruskem, nebo bez? Bojkoty a zákazy už historie přinesla, a to i masivní
Jiří Kobza zastává názor, že ruským i běloruským sportovcům by mělo být umožněno účastnit se sportovních utkání. V případě olympijských her navíc nadhodil kontorverzní myšlenku: „Myslím si, že je primární strach, že by ruští sportovci mohli zase vyhrát a odnášet medaile. A pak by zazněla ruská hymna,“ řekl a narážel na to, že se tak v podstatě snižuje kvalita sportovních utkání a ničí konkurence.
Tato tvrzení Ondřej Šebek označil za strašidelná: „Já si myslím, že hlavní myšlenkou kromě toho symbolického principu je to, že si vůbec nedokážu představit, že by se na stejnou startovní čáru na olympijských hrách postavili závodníci z Ruska a Ukrajiny. Rusové, kteří jsou někde hýčkáni v nějakých armádních sportovních centrech, a Ukrajinci, kteří se možná měsíc před olympiádou vrátí z fronty, kde jim třeba zabili trenéra nebo člena rodiny,“ uvedl předseda Národní sportovní agentury.