Z půl milionu lidí, kteří nemají v Evropské unii právo na azyl, se daří navracet zpět do země původu zhruba 20 procent, tedy jen každou pátou osobu. Jedná se o naprosto tristní bilanci s dalekosáhlými následky. Selhání v deportacích činí evropské občany zranitelnými vůči útokům nelegálně pobývajících migrantů a rovněž láká do Evropy další lidi s vidinou toho, že porušování platných pravidel jim bude procházet.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Klíčová témata voleb? Čechy táhne migrace, zájem o Ukrajinu klesá, tvrdí výzkum
Evropské země musí mít kontrolu nad tím, kdo vstoupí na jejich území. Ten, kdo nemá nárok na azyl, a navíc představuje nebezpečí pro společnost, nemá na území EU co dělat. A na tom je třeba trvat. Proč? Protože může jít o životy nevinných.
Zbytečné oběti
Máme zde případy mnoha obětí, které mohly dosud žít, pokud by předtím byli deportováni všichni ti, jimž bylo nařízeno Evropu opustit. Jedním z takových případů byla vražda dvanáctileté dívky Loly Davietové, k níž došlo na podzim roku 2022 a která otřásla celou Francií.
Tělo dívky bylo nalezeno v plastovém kufru poté, co byla několik hodin předtím brutálně usmrcena. Vražda byla nepochybně důsledkem selhání systému. Pachatelka tohoto ohavného činu přišla do země z Alžírska. Už předtím měla mít na svědomí jeden násilný incident z roku 2019. Tehdy šlo ale „jen“ o fyzické napadení. V době spáchání vraždy už navíc pobývala na francouzském území ilegálně, přičemž jí byl vydán příkaz k opuštění francouzského území.
Loni v srpnu zase 26letý muž syrského původu v německém Solingenu ubodal tři lidi a dalších několik zranil. Pachatel předtím neúspěšně žádal o azyl. Měl být vyhoštěn ze země, před německými úřady se ale skryl. Vyšetřovaný pak byl kvůli podezření z příslušnosti k teroristické organizaci Islámský stát (IS).
VIDEO: Němci v migraci přitvrdí, Česko nemůže zaostat. Opozice by neměla blokovat Sněmovnu, říká Lipavský
Dalším srdcervoucím případem je vražda 19leté studentky Philippine. Ta byla v Paříži loni v září zavražděna člověkem z Maroka, který taktéž pobýval v zemi nelegálně. Ostatky po vraždě ledabyle zahrabal v lesíku na okraji francouzské metropole, kde je o den později našli příbuzní dívky. Paradoxně nešlo o člověka policii neznámého. Pachatel byl krátce předtím propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za znásilnění. I on měl být vyhoštěn.
Naprosto neomluvitelná selhání
Nezvládnutá migrace škodí všem, a to včetně lidí s migračním pozadím. Svědčí o tom útok, který se odehrál letos v lednu v německém Aschaffenburgu. Afghánský migrant, kterému bylo nařízeno opustit zemi, nožem brutálně usmrtil muže a dvouleté dítě, které mělo marocký původ.
Nejnovější známý incident se odehrál letos v únoru v Mnichově, kde 24letý Afghánec úmyslně najel vozidlem do davu demonstrantů odborového svazu Verdi. Zranil nejméně 39 lidí. Matka s dvouletým dítětem svým zraněním podlehly.
I v tomto případě šlo o člověka, který neměl v Německu co dělat. Tamní úřady už v roce 2020 zamítly jeho žádost o azyl. Nakonec mu ale povolily pobyt, protože ho nebyly schopné vyhostit. Asi nikoho už nepřekvapí, že šlo navíc o člověka s kriminální minulostí. Už dříve se dopustil drogových deliktů a krádeží v obchodech.
Výše popsané případy představují jen pomyslnou špičku ledovce. Jedna věc je jasná – jde o naprosto neomluvitelná selhání vymahatelnosti práva v Evropě. Benevolentní přístup vůči neúspěšným žadatelům o azyl, jejichž pobyt nadále ohrožuje bezpečnost všech Evropanů, musí skončit.
Anarchie a výsměch spravedlnosti
Není možné, aby se tito lidé volně pohybovali po Evropě a páchali trestnou činnost. Zcela právem mnozí vnímají tento stav jako naprostou anarchii a výsměch spravedlnosti.
Evropská komise proto nedávno přišla s návrhem nové legislativy, která má výrazně urychlit deportaci neúspěšných žadatelů o azyl zpět do zemí jejich původu. Jedná se bezesporu o dobrý výchozí bod, od něhož se Evropa musí odrazit. Nyní bude klíčové, jaký postoj zaujmou členské státy EU a také Evropský parlament.
Ani dnes nelze čekat, že opatření získají jednoznačnou podporu. Socialisté a obecně levice se už nyní staví proti. Přitom bez jasných a důsledně vymáhaných pravidel návratové politiky není jakákoli změna k lepšímu možná.
Účinná návratová politika jako nutnost
Častou a mnohdy nepřekonatelnou překážkou bývá neochota třetích zemí přijímat vlastní lidi zpět. Evropa musí na tyto státy více tlačit. Páky na to má, jde jen o to je využívat. Jedním z účinných řešení může být politika cukru a biče.
Nespolupráce by pro třetí země měla automaticky znamenat nižší finanční podporu, například v oblasti rozvojové pomoci a investic. Kroky, jako je tento, by provádění návratové politiky zefektivnily.
V současném úsilí vyrovnat se s dopadem masivního přistěhovalectví za poslední desetiletí není v sázce nic menšího než vláda práva a budoucnost evropské demokracie. Účinná návratová politika představuje naprostou nutnost pro bezpečnost našich občanů a zajištění toho, že evropský azylový systém bude využívaný jen lidmi, kteří pomoc opravdu potřebují.
Evropa se stále řadí k nejlepším místům k životu na světě. Nezbytnou podmínkou pro to, aby tomu tak zůstalo i nadále, je bezpečné prostředí, v němž platí jasná a účinná pravidla. A ta musejí existovat i v oblasti migrace!
ČTĚTE TAKÉ: Hádka o migranty. Opozice řeční, my děláme, řekl Skopeček. Nevíte, která bije, opáčil Okamura