Co zařídit před volbami
K volbám se musíte dostavit do volební místnosti v místě svého trvalého bydliště. Pokud se budete v čase voleb zdržovat jinde, vaším prvním krokem bude odeslání žádosti o vystavení voličského průkazu, a to nejpozději 7 dnů před dnem voleb.
V evropských volbách mohou hlasovat kromě občanů ČR také plnoletí občané jiných členských zemí EU, kteří se nejméně 45 dnů před dnem voleb přihlásí k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR. Zároveň musí 40 dnů před volbami požádat obecní úřad o zápis na seznam voličů.
Hlasovací lístky
Hlasovací lístky obdržíte poštou na adresu svého trvalého bydliště, a to nejpozději 3 dny před zahájením voleb. Pokud volební lístky poštou nedostanete, můžete si nové vyžádat přímo ve volební místnosti.
Každá kandidující strana, hnutí nebo koalice má přiřazen svůj samostatný hlasovací lístek. Na něm jsou pak uvedeni jednotliví kandidáti za daný politický subjekt.
Volební místnosti – kde volit
Hlasovat pro české kandidáty do Evropského parlamentu můžete pouze na území ČR, nelze pro ně volit v zahraničí. Občané hlasují ve volební místnosti na území obce, kde mají trvalý pobyt a jsou zapsáni na seznamu voličů. S voličským průkazem je možné hlasovat v jakékoliv volební místnosti v ČR.
Přesnou adresu volební místnosti vyhlašuje starosta obce obvyklým způsobem. Tuto informaci většinou najdete na obecní vývěsce nebo webových stránkách obce nejpozději 15 dní před volbami.
Pokud se nemůžete dostavit do volební místnosti ze zdravotních důvodů, můžete požádat obecní úřad, aby k vám přišel zástupce volební komise s přenosnou volební schránkou.
Termín voleb
Přesný termín evropských voleb pro rok 2024 zatím není známý. Předchozí volby do europarlamentu se konaly v květnu roku 2019. Dosud každé volby v ČR probíhaly ve dvou dnech:
- v pátek od 14:00 do 22:00,
- v sobotu od 8:00 do 14:00.
Podle novely zákona, který projedná Parlament ČR, však v blízké budoucnosti volební den může být jediný. Volební místnosti by pak byly otevřené jen v pátek
- v pátek od 7:00 do 22:00
Průběh voleb ve volební místnosti
Volit europoslance můžete pouze osobně, není možné, aby vás někdo zastupoval. Po vstupu do volební místnosti musíte prokázat svoji totožnost – občanským průkazem nebo cestovním pasem. Občané jiných států EU mohou k identifikaci použít také povolení k trvalému pobytu.
Od volební komise obdržíte orazítkovanou úřední obálku. S obálkou a hlasovacími lístky se odeberete do prostoru pro tajné hlasování. Vyberete jediný lístek s kandidující stranou, které chcete udělit svůj hlas ve volbách, a ten vložíte do úřední obálky. Před zraky komise vhodíte obálku s lístkem do volební schránky. Pokud do obálky vložíte více lístků, bude váš hlas neplatný.
Preferenční hlasy – kroužkování
Ve volbách do Evropského parlamentu můžete zvolit jen jednu kandidující stranu. Navíc můžete (ale nemusíte) vybrat jednoho či dva kandidáty, kterým přidělíte preferenční hlas. Preference udělíte kroužkováním – na hlasovacím lístku zakroužkujete pořadové číslo jednoho nebo dvou kandidátů. Pokud zakroužkujete více než dva kandidáty, hlasovací lístek se započítá ve prospěch dané kandidující strany, ale k preferenčním hlasům se nepřihlíží.
Hlasovací lístky jsou neplatné, pokud:
- nejsou na předepsaném tiskopise,
- jsou přetržené,
- nejsou vloženy do úřední obálky,
- je v obálce více hlasovacích lístků.
Jak volit v zahraničí
Bohužel, české europoslance nemůžete volit na zastupitelském úřadu v zahraničí. K volbám se musíte dostavit na území ČR. V cizině ale za určitých okolností volit můžete.
Pokud máte trvalý či přechodný pobyt v některé ze zemí Evropské unie, máte právo v této zemi volit místní kandidáty do Evropského parlamentu.
Voličský průkaz
Voličský průkaz slouží pro voliče, kteří se nemohou nebo nechtějí dostavit do volební místnosti dle místa svého trvalého pobytu. Ve volbách do Evropského parlamentu s ním můžete volit v jakékoliv volební místnosti na území ČR, v zahraničí hlasovat nelze.
O voličský průkaz můžete žádat osobně, písemně nebo on-line pomocí datové schránky u svého obecního úřadu dle trvalého pobytu, a to nejdříve v den vyhlášení voleb. Občané trvale žijící v zahraničí, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů, si o voličský průkaz žádají u svého zastupitelského úřadu. Nicméně hlasovat s ním musí přijet do ČR.
Jak na zápis cizince do seznamu voličů
Jak jsme uvedli, ve volbách do Evropského parlamentu mohou volit občané jiných členských států EU, kteří mají v ČR trvalé nebo přechodné bydliště. Zároveň musí požádat o zapsání na seznam voličů v ČR a tím přijdou o možnost hlasovat ve své domovské zemi.
Volič, který už hlasoval na území v ČR v předchozích volbách do Evropského parlamentu, je automaticky zapsán na seznam voličů. Pokud volič ještě nehlasoval v žádných volbách v ČR, musí do 40 dnů před volbami požádat obecní úřad o zápis do seznamu voličů. Podobné pravidlo platí i pro cizince, kteří již hlasovali v ČR ve volbách do obecních zastupitelstev – musí požádat o přenesení svých údajů do seznamu voličů pro Evropské volby.