Čínští internetoví prodejci Temu a Shein hodlají od příštího týdne zvýšit ceny pro zákazníky ve Spojených státech, protože čelí nárůstu nákladů v důsledku nových cel. Firmy to podle serveru BBC uvedly v samostatných, ale téměř identických prohlášeních.
Společnostem Temu a Shein se podle prohlášení zvyšují provozní náklady „kvůli nynějším změnám v pravidlech světového obchodu a clech“. Firmy mají ve Spojených státech miliony zákazníků, které přilákaly jejich mimořádné nízké ceny, píše BBC.
Společnosti Temu a Shein uvedly, že k úpravě cen ve Spojených státech přikročí od 25. dubna. Jejich prohlášení však neupřesňují, v jakém rozsahu se ceny zvýší, upozornila agentura AP.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nyní vede s Pekingem celní válku, v rámci které na dovoz z Číny uvalila cla ve výši 145 procent. Cla na dovoz z USA do Číny v důsledku odvetných kroků Pekingu vzrostla na 125 procent.
Trump rovněž zrušil výjimku, která umožňovala vyhnout se placení cel v USA za zásilky v hodnotě nižší než 800 dolarů (zhruba 17 600 korun). Právě tato výjimka podle BBC pomohla firmám Temu a Shein k rychlé expanzi na americkém trhu. Americké celní úřady odhadují, že v loňském roce byla tato výjimka uplatněna u zhruba 1,4 miliardy zásilek do USA.
Plány na zvyšování cen v USA v důsledku nových cel ve čtvrtek představil rovněž francouzský výrobce luxusního zboží Hermès. „Budeme dopady těchto nových cel plně kompenzovat zvýšením svých prodejních cen ve Spojených státech od 1. května,“ uvedl finanční ředitel podniku Eric du Halgouët v rámci prezentace čtvrtletních výsledků. Společnost Hermés možnost zvýšení cen v reakci na nová cla signalizovala již v únoru.
Firma ve čtvrtek uvedla, že zatím nezaznamenala žádné dopady nových cel na poptávku po svém zboží, které zahrnuje například kabelky Kelly a Birkin. Podle analytiků by se společnost Hermés mohla s negativními dopady nových cel vypořádat lépe než jiné podniky, protože její klientelu tvoří velmi bohatí lidé, kteří se pravděpodobně nebudou ve svých výdajích omezovat.
Spojené státy tento měsíc začaly vybírat takzvaná reciproční cla, která v případě Evropské unie činila dvacet procent. Trump ale následně celní sazbu na devadesát dnů snížil na deset procent. Evropská unie nyní se Spojenými státy o podobě vzájemného obchodu jedná. Francouzský výrobce luxusního zboží LVMH ve čtvrtek uvedl, že pokud se nepodaří vysoká cla odvrátit, bude muset výrazně zvýšit výrobu v USA.
Šéf firmy LVMH Bernard Arnault vyzval evropské představitele k přátelskému řešení sporu s USA. Prohlásil, že pokud se nepodaří dosáhnout uspokojivého řešení, „bude to chyba Bruselu“. „Pokud nebude Evropa schopna vyjednávat inteligentně, bude to mít dopady na řadu podniků,“ řekl rovněž.

The post Konec levných nákupů z Číny. Temu a Shein v USA kvůli clům zdraží appeared first on Forbes.