Úterý 13. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Jasno

Konec srpu a kladiva? Zdechovský navrhuje v Evropě zákaz symbolů SSSR i ruského „Z“

CNN Prima News Před 4 hodinami

Komisi také žádá, aby podpořila iniciativu k odstranění soch a památníků představitelů SSSR. K výzvě se přidali další europoslanci. Zdechovský rovněž zmínil, že podporu jeho návrhu vyjádřili politici z již pěti evropských frakcí a 16 členských zemí. Předpokládá proto, že příští oslavy osvobození by mohly proběhnout bez těchto symbolů.

K TÉMATU: Nechceme chybovat jako Kalousek a šetřit rychle, zkostnatělá pravicovost není žádoucí, tvrdí Kupka

Iniciativu oznámil Zdechovský na sociální síti X. „Totalitní ideologie Sovětského svazu stála na stejném základě zla a nenávisti jako nacismus. Není proto důvod, proč by měly být jejich symboly posuzovány odlišně,“ uvedl.

Zdůraznil, že symbol „Z“, který je úzce spojen s podporou ruských vojsk na Ukrajině (a podporou „speciální vojenské operace“, jak ruská propaganda nazývá invazi odstartovanou v únoru 2022, pozn. red.), se stal synonymem pro vraždění, deportaci civilistů a okupaci suverénního území.

Ke Zdechovskému se připojila europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) či europoslanci Ondřej Kolář (TOP 09) a Jan Farský (STAN).

Odstraňování soch a památníků?

Lidovecký europoslanec pro CNN Prima NEWS uvedl, že zákaz sovětských symbolů i těch ruských, které reprezentují agresi na Ukrajině, existuje již v pobaltských státech či v Polsku. „Jde o sjednocení na úrovni Evropské unie. Srp a kladivo patří jen do učebnic, nemá sloužit jako znak hrdosti,“ podotkl.

„Kdyby někdo pochodoval na ulici s nacistickou svastikou, byl by policií okamžitě zadržen. V tomto návrhu by to platilo úplně stejně. Stejně jako není možné přehlížet adoraci symbolů teroristických organizací, není možné akceptovat prezentaci symbolů státu, který páchal ve 20. století genocidu a který dnes vede vůči Ukrajině agresi,“ uvedl také Zdechovský.

V tiskové zprávě mimo jiné deklaroval, že vyzývá EK, aby „podpořila iniciativy vedoucí k odstraňování soch, památníků a jiných prvků oslavujících sovětské či ruské okupace z veřejného prostoru EU“.

Na dotaz redakce řekl, že iniciátoři návrhu nehodlají přepisovat historii. „V některých státech se ale nachází řada památníků s různými okupantskými maršály a generály, kteří nás sice v roce 1945 osvobodili, ale po roce 1945 SSSR okupoval znovu Maďarsko (vojenská intervence po maďarském povstání na podzim roku 1956, pozn. red.), sovětská vojska byla i v Polsku a Pobaltí, nemluvě o sovětské okupaci Československa v roce 1968,“ popsal.

„Je nezbytné se s touto historií Sovětského svazu jednou provždy vypořádat. Ulice by měly nést jména lidí, na něž jsme hrdí – třeba po zesnulém herci Jiřím Bartoškovi místo současné Moskevské,“ uvedl také. Odkazoval na petici požadující změnu názvu karlovarské ulice, která se objevila po smrti slavného herce a prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech.

Příští oslavy osvobození bez srpů a kladiv

Podle europoslance má již iniciativa podporu od politiků z pěti evropských frakcí a 16 členských zemí. Připomněl, že ohledně jednotného evropského postoje v této věci byla přijata rezoluce již v letech 2009 a 2019.

Pokud by EK legislativní návrh předložila, následovalo by zákonodárné jednání na úrovni Evropského parlamentu a Rady EU. „Mluvil jsem s ministry zahraničí, výzva se těší velké podpoře právě v Radě EU. Mohla by to být otázka čtvrt roku. Myslím, že květnové oslavy osvobození v příštím roce by mohly již proběhnout bez symbolů Sovětského svazu,“ uvedl Zdechovský pro CNN Prima NEWS a dodal, že by tak mohlo dojít na větší prezentaci armád jednotlivých států, které se osvobozování účastnily.

Podle Nerudové nemá mít zlo dvojí metr

„Už žádné srpy a kladiva. Symboly komunistického teroru patří na stejnou úroveň jako hákové kříže. Zlo nemá mít dvojí metr,“ sdělila k tomu Nerudová na sociálních sítích s tím, že s kolegy žádá EK o jasný postoj.

Jeden z komentujících pod příspěvkem namítl, že jde o projev cenzury. „To si pletete. Svoboda projevu neznamená svobodu lhaní a zneužívání symbolů,“ odvětila europoslankyně.

„Stejně jako je třeba v Česku nebo Německu zakázán hákový kříž, měly bychom i tyto symboly totality a agrese postavit mimo zákon,“ vysvětlil svou podporu návrhu Farský.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čím více se lejno rozmazává, tím více smrdí, není to hezký obraz, řekl Benda ke kauze Novotného

Pokračovat na celý článek