Hasiči v Královéhradeckém kraji likvidují v posledních dnech velké venkovní požáry jako na běžícím páse. Nekontrolovatelnou situaci hodlá hejtmanství zmírnit vyhlášením mimořádného zákazu rozdělávání ohně v přírodě, táboření či pálení klestí.
MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Spálená země a hasičské vozy v poli. Požárníci zveřejnili záběry z krocení plamenů u Přibic
„Důrazné prosíme všechny, aby se v těchto dnech vyvarovali jakéhokoli pálení odpadu na zahradách a soukromých pozemcích,“ zdůraznil mluvčí královéhradeckého krajského úřadu Dan Lechmann. Pálení se týká především klestí či například dřevěného odpadu.
Řadu otázek vyvolal zákaz táboření. Někteří si myslí, že by se místo něj mělo apelovat na individuální odpovědnost každého návštěvníka přírody. „Je to vždy o lidech. Když si člověk po sobě uklidí a uhasí oheň, než jde spát, tak mi nedává smysl, aby takové zákazy vznikaly,“ myslí si obyvatelka Hradce Králové Iveta Strnadová. „Zrovna dneska plánuji přespat venku, ale nebudu si brát oheň,“ dodala pobaveně.
Důležitý je rozdíl mezi tábořením a bivakováním. Přespat v přírodě ve spacáku nebo na dece není z hlediska krajského nařízení problém. Táborník však s sebou nesmí mít nic, čím by bylo možné zapálit oheň. Také nesmí na louce či v lese stavět stan, takové jednání se již považuje za táboření. „Při manipulaci s různými nástroji, například kladívkem, totiž může vzniknout jiskra a dojít k požáru okolí,“ vysvětlil Lechmann.
Podle mluvčího hasičů Královéhradeckého kraje Zbyňka Voříška je nutné se vyvarovat jakékoliv manipulace s ohněm. „Jedná se například o kouření cigaret a následné odhození nedopalků, vypalování travnatých porostů, špatně uhašený oheň po táboření. Rizikem jsou také motorové dopravní prostředky, které mimo zpevněné komunikace mohou suchý porost snadno zapálit,“ uvedl.
Za porušení zákazu hrozí pokuta 15 tisíc korun a při vzniku požáru až 25 tisíc. Pokud dojde k rozšíření ohně, může být tento čin podle rozsahu škody klasifikován dokonce jako trestný čin.