Vaškovi a jeho nejbližším se život obrátil vzhůru nohama loni v červenci. „Na ferratě v Malé Fatře dostal náhlou závrať, špatně se orientoval v prostoru a zhoršil se mu zrak. Horal a zkušený průvodce najednou nedokázal pokračovat dál a sám bez pomoci Horské služby,“ líčila na platformě Donio osudový moment dcera Sylvie.
ČTĚTE TAKÉ: Život zasvětila péči o invalidní dceru. Teď Lence mohou zbývat měsíce, naděje stojí statisíce
Její otec ihned podstoupil vyšetření zraku, CT mozku a magnetickou rezonanci. Bohužel se potvrdilo to nejhorší – agresivní nádor na mozku. Muž, který odjakživa miloval hory, přírodu a sport, vedle profese zámečníka dělal horského průvodce a vede turistický oddíl Protěž Klubu českých turistů, se všech svých radostí musel vzdát.
Těžká rána po druhé operaci
„Táta během krátké doby podstoupil první operaci, následovala radioterapie a chemoterapie. Když už jsme věřili, že se stane zázrak a všechno bude lepší, nádor se objevil znovu. V listopadu minulého roku po třech měsících proběhla druhá operace – a ještě v době, kdy se zotavoval na nemocničním lůžku, utrpěla naše rodina další ránu,“ pokračovala dcera.
Její dědeček a Vaškův otec prodělal těžkou mozkovou příhodu. „A navždy nás opustil. V době, kdy potřeboval náš táta Vašek čerpat sílu a energii, se musel vyrovnávat s těžkou ztrátou svého milovaného táty,“ vzpomínala na tragickou chvíli.
Měsíc po smrti tatínka musel Vašek podstoupit další, v pořadí již třetí operaci. Ta mu však výrazně zhoršila zrak. „Nedokáže zaostřit ani odhadnout vzdálenost předmětů a nevidí do periferie. V květnu musel podstoupit další operaci – nádor se objevil znovu,“ sdělila Sylvie.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Po porodu přišla úzkost, výčitky a pláč, vzpomíná Kateřina. Za slzy ji v nemocnici kritizovali
Navzdory všemu, čím si dosud musel dvojnásobný otec projít, se nevzdává. „Táta je neskutečný bojovník s velkým srdcem na dlani, úsměvem na tváři a nekončící dobrou náladou. Kdykoliv má sílu, vyrazí do přírody na procházku a vůbec na sobě nedává znát bolest ani obavy,“ zdůrazňují děti.
Doba přežití? Bez terapie zhruba rok
Ačkoliv svou zranitelnost nedává Vašek znát a o pomoc si neříká, nejbližší vědí, že uvnitř nyní prosí o pomoc a čas, aby mohl se svými milovanými být co nejdéle. Existuje totiž naděje, která by předpoklad přežití ze současných 12 až 14 měsíců mohla prodloužit o dlouhé roky. Jedná se o terapii Optune TTF.
Léčba je účinná, zároveň však velmi nákladná – jeden měsíc terapie vychází na zhruba 600 tisíc korun a minimální délka léčby je šest až dvanáct měsíců. „A ačkoliv byla tato metoda úspěšně prokázána českými lékaři v nemocnici na Homolce, v České republice není léčba hrazená žádnou pojišťovnou,“ uvádějí nejbližší.
Právě z tohoto důvodu vznikla na platformě Donio sbírka s cílem vybrat co nejvíce financí, ideálně sedm a půl milionu korun, aby mohl Vašek podstoupit co nejvíce sezení. „Aby tato metoda přinesla tátovi ty nejlepší výsledky, je potřeba léčba alespoň jeden rok,“ doplňuje Sylvie.
Veškeré vybrané finance tak budou použity právě na úhradu této terapie a další spojenou léčbu. „V případě, že se cílová částka nevybere, budou peníze použity na výdaje na péči a úhradu všech nákladů spojených s léčbou nádoru, případně jinou účinnou a vhodnou terapií do doby, která bude maximálně možná,“ avizuje rodina.
Pokud i vy chcete rodině a zejména Vaškovi pomoci, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky na platformě Donio. „Nekonečně prosíme vás, milí dárci, o pomoc a šanci na život. Děkujeme za jakýkoliv dar a za to, že nám pomůžete s naším milovaným tátou strávit co nejvíce času,“ dodaly za celou rodinu děti Sylvie a Tomáš.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Žloutenka kazí plány na léto. Pacientů v Česku přibývá, lékaři doporučují očkování