Vynález NFT je pro řadu lidí dost neuchopitelný. Možná proto to na internetu nemá lehké. Pod zkratkou NFT se skrývá spojení Non-fungible token (nezastupitelný token), tedy forma digitálního obsahu – nejčastěji uměleckého – který patří pouze jedinému majiteli. Informace o vlastnictví se zapisuje na blockchain různých kryptoměn.
Část lidí digitální umění obchoduje za miliony, druhá část NFT odsuzuje jako předraženou a těžko pochopitelnou zábavu. Emoce kolem NFT se ještě více rozvířily v lednu, kdy se začalo digitální umění razit i na bitcoinu. Umožnil to protokol Bitcoin ordinals.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hotový divoký západ. Profesi tradera představil v Kryptě obchodník s digitálními mincemi
Pomalu se ale ukazuje, že NFT mohou v praxi sloužit i něčemu jinému než spekulaci. Uplatnění nacházejí ve světě videoher. „Když máte teď v rámci videohry nějaký herní předmět a chcete ho prodat, dostanete z toho vždy maximálně 70 procent. Třicet procent mizí v prázdnu. Kdyby ale předměty byly v podobě NFT, získáte z prodeje sto procent, protože nepotřebujete žádnou třetí stranu,“ řekl v pořadu Krypta gamingový expert a moderátor pořadu CNN Prima Gaming Michal Kabele.
Gamingový expert také v rozhovoru nastínil, kam by se mohl vztah videoher a NFT do budoucna vyvíjet. Kabele se domnívá, že do pěti let budou NFT tržiště ve videohrách úplně běžné. Celý sektor je ale podle něj teprve na začátku.
Pořady Krypta a Byznys
Pořad Krypta má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou zvýšit povědomí o bitcoinu, digitálních mincích a moderních technologiích. Jde o první audiovizuální pořad o kryptoměnách v Česku, se kterým přichází velké médium. K 8. září odstartovala už jeho třetí sezona.
Byznys je sesterským projektem pořadu Krypta, za který alternuje i na televizní obrazovce. První řada pořadu Byznys odstartovala 1. března a vysílá se premiérově každý druhý týden ve středu. Zbylé středy v měsíci vedle toho patří sérii Krypta. Reprízy pořadů se vysílají v pátek.