Záběry ze sociálních sítí, na kterých školačka z Hodonína čelí šikaně – případ, kterému se média věnují už čtvrt roku. Případu se věnuje advokátka Klára Kalibová, podle které se věcí stále zabývá policie.
ČTĚTE TAKÉ: Jak poznat dítě, které je obětí šikany? Napovědět může hned několik varovných signálů
„Vidím tam velké selhání na úrovni školy, která se tváří, jako by se jí to moc netýkalo, protože jde o žáky jiné školy a stalo se to mimo školu. Ale právě ve školách to začíná,“ upozornila Kalibová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Výsledky nepřekvapily, říká analytik
Její slova potvrzují i výsledky aktuálního průzkumu. Se šikanou v online prostředí se za poslední rok setkalo 85 procent respondentů průzkumu, kterým bylo od 11 do 21 let. Nejčastěji se to týkalo šíření pomluv, urážek, ale i posměchu kvůli oblečení nebo kvůli tomu, že je někdo tlustý.
„Většina mladých lidí používá sociální sítě každý den, takže do styku s nepříjemnými reakcemi přijdou. Výsledky pro mě překvapivé nejsou. Pozitivní na tom špatném je to, že oběti se nebojí vystupovat na svou obranu nebo bránit někoho jiného,“ řekl pro CNN Prima NEWS analytik agentury Ipsos Michal Kormaňák.
S nenávistnými projevy se v posledním roce setkalo dokonce 94 procent mladých respondentů. Jejich terčem nejčastěji byli Ukrajinci, dál lidé z LGBT+ komunity, migranti, Romové nebo ženy a dívky.
Změnu zákona oceňuje i opozice
Podle politiků by se v této oblasti měla situace zlepšit. „V návrhu trestního zákona, který je ve Sněmovně před schválením, se rozšiřuje okruh skupin, vůči kterým, pokud je na nich pácháno násilí, je trestný čin posuzován přísněji,“ uvedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN).
„Novela by skutečně mohla v některých případech pomoci, ale co se týče předsudečného násilí, tak tam jsou pořád velké rezervy a prostor ke změnám,“ uvedla poslankyně Taťána Malá (ANO).
Podle odborníků ale nejde jen o zákony a přísnější tresty. „Musíme tomu věnovat pozornost hlavně z hlediska včasných intervencí a pomoci obětem,“ míní Kalibová. Kormaňák dodal, že je také nutné úmyslné lži vyvracet a společnost edukovat.
S kyberšikanou se mladí nejčastěji svěří rodičům nebo nejbližším kamarádům. Neoznámí to ale zdaleka všichni, jako tajemství to drží čtvrtina respondentů průzkumu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Školní tresty jako šikana? Rodiče si stěžují na domácí úkoly navíc či vykázání za dveře