„Podle našich informací vedení ukrajinských ozbrojených sil plánuje zasáhnout území Ruské federace včetně Krymu raketami HIMARS a Storm Shadow,“ řekl Šojgu podle agentury TASS. Pokud se Ukrajina k tomuto kroku uchýlí, budou podle Šojgua následovat údery na rozhodovací centra na Ukrajině.
Rusko to navíc bude chápat jako plné zapojení Spojených států a Velké Británie do konfliktu.
ČTĚTE TAKÉ: Záběry z bojů: Drtivý úder raketometů HIMARS. Ukrajinci zdemolovali další ruské stroje
Šojgu poznamenal, že Kyjev pokračuje v pokusech o útoky ve směru jižní Doněck, Doněck a Záporoží s velkým množstvím západních zbraní a také využitím elitních formací „vycvičených specialisty NATO“.
Ukrajina získala od Spojených států taktické balistické střely ATACMS pro raketomety HIMARS pod podmínkou, že je nevyužije k útokům na ruské území, nýbrž pouze k obraně. Bílý dům s dodávkou váhal z obavy, že by to s Moskvou rozpoutalo širší konflikt.
List The Wall Street Journal loni v prosinci napsal, že USA dokonce rakety HIMARS upravily tak, aby nedostřelily na ruské území. Pentagon zprávu odmítl komentovat. Mnozí experti se ale domnívají, že exploze, k nimž došlo loni na ruském vojenském letišti na Krymu, způsobily rakety o doletu 200 až 300 kilometrů.
Britský ministr obrany Ben Wallace v polovině letošního května potvrdil, že Ukrajina nasadila střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které mají dosah přes 250 km. Podle ruských zdrojů pro jejich odpalování Ukrajinci upravili frontové bombardéry sovětské výroby Suchoj Su-24.
V této souvislosti deník Bild v polovině června napsal s odvoláním na informace ukrajinských bezpečnostních sil, že Kyjev útočil na ruské území zbraněmi dodanými jedním ze západních spojenců, a dokonce s jeho souhlasem.