Sobota 17. květnaSvátek má Venku je 8 °C, Zataženo

Legionella řádí u českých hranic: Slováci hlásí neobvyklý případ, v Polsku zemřelo 25 lidí

CNN Prima News Před 1 rokem

Podle primáře bratislavské nemocnice je případ pacientky výjimečný, neboť dosud byla zcela zdravá. „Je to mladá žena. Nevíme, proč je průběh právě takový, protože jinak je v podstatě zdravá. Takhle těžký průběh obvykle zažívají pacienti s nějakým jiným onemocněním,“ vysvětlil pro noviny.sk primář Jakub Hložník. Uvedl, že se za svou kariéru setkal pouze se dvěma takto závažnými případy.

Průběh nemoci se může podle odborníků v jednotlivých případech lišit. „Někdo to mohl mít a ani o tom neví, příznaky mohou být podobné chřipce. U jiných se nemoc může vyvinout do těžší fáze,“ vysvětlil Hložník.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Legionella se objevila ve Valašském Meziříčí. Žena se nakazila bakterií z vodovodního potrubí

Legionellu způsobuje stejnojmenná bakterie. K nákaze dochází nejčastěji při kontaktu se zařízeními, které tvoří aerosol. „Zdrojem jsou většinou trubky, kde voda neteče dostatečně a kde není dostatečně studená, nebo teplá,“ sdělil Štefan Laššán, přednosta Kliniky pneumologie, ftizeologie a funkční diagnostiky Slovenské zdravotnické univerzity v Bratislavě. „Je to patogen, který se vyskytuje prakticky po celém světě. Hlavní je, že se nepřenáší z člověka na člověka,“ dodal.

Podle mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví Daši Račkové je důležité zabránit stagnaci vody v potrubí. „Ideální je vypouštět vodu jednou týdně ze sprch a kohoutků, které se dlouho nepoužívaly, a nechat ji několik minut téct,“ doporučila. Bakteriím se nejlépe daří v teplotě 25 až 42 stupňů, obezřetní by tak měli být především majitelé bojlerů.

Legionella minulý měsíc řádila i v Polsku. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí hlásila v polovině září polská hygienická stanice v Rešově 164 potvrzených případů, 25 lidí nemoci podlehlo.

Poslední vážný případ onemocnění v Česku se objevil v září. Žena z Valašského Meziříčí se pravděpodobně nakazila z vody.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lékaři na legionellu často netestují. Může se schovat za jinou nemoc, varuje expertka

Pokračovat na celý článek