Lipavský a jeho resort jsou rozhodně pro korespondenční volbu. „Ministerstvo zahraničních věcí odhaduje, že v zahraničí dlouhodobě pobývá cca 600 tisíc Čechů, reálná voličská účast v případě korespondenční volby se pro příští volby odhaduje na cca 100 tisíc osob,“ uvádí resort v nedávno vydaném dokumentu ke korespondenční volbě.
ČTĚTE TAKÉ: Korespondenční volba je fér, říká Benda. Uděláme vše, aby neprošla, odvětil Fiala z SPD
Podle úřadu by korespondenční volba těmto lidem ulehčila volební proces. Generální konzul v kanadském Torontu Jan Buriánek médiím popsal, že kupříkladu v Kanadě jsou aktuálně pouze dvě místa, kde mohou během voleb odevzdat svůj hlas – konzulát v Torontu a velvyslanectví v Ottawě. Češi žijící třeba na západě ve Vancouveru či Edmontonu by tak museli kvůli hlasování jet hodně daleko a značně by se jim to prodražilo.
Martin Smolek, ředitel Sekce právní a konzulární na ministerstvu zahraničí, uvedl, že korespondenční volba je nepoměrně levnější než zřízení většího množství volebních místností v zahraničí. Čechům v cizině se v porovnání s cenou letenek a stráveným časem na cestě určitě vyplatí.
Pozitivní zkušenost mají i Slováci, alespoň podle velvyslankyně v Česku Ingrid Brockové. „V roce 2006 projevilo zájem o korespondenční volbu asi 3800 občanů. V roce 2023, tedy poslední parlamentní volby, hlasovalo ze zahraničí 58 779 občanů, přičemž o volbu požádalo téměř 73 tisíc občanů,“ zmínila ambasadorka.
Dodala, že otázka legitimity voleb nebyla kvůli korespondenční volbě nikdy ve hře. „Výsledky voleb z důvodu zavedení voleb poštou nebyly zpochybňované,“ řekla Brocková.
Okamura a Babiš jsou proti
Zavedení korespondenční volby prosazuje vládní koalice. Její strany mají podle výsledků v cizině jednoznačně navrch oproti nynějším opozičním hnutím zastoupeným v Poslanecké sněmovně – ANO a SPD.
Zástupci těchto stran jsou proti zavedení korespondenční volby. Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval, že vláda spolu s touto novelou upravuje také získávání českého občanství pro potomky Čechů, kteří emigrovali do zahraničí. „To znamená lidi, kteří tady nikdy nežili, neplatí tady daně, neumí ani česky,“ pronesl v Partii Terezie Tománkové Okamura. Kvůli korespondenční volbě minulý týden obstruoval téměř 11 hodin v kuse na půdě Poslanecké sněmovny.
Korespondenční volba dnes vadí i expremiérovi Andreji Babišovi (ANO), přestože v minulosti se vyjadřoval pro její zavedení. „Vždyť svobodné volby jsou svátek demokracie a ti hrdí Češi, kteří jsou v zahraničí, by měli přijet osobně sem, ani ne na tu ambasádu, kde můžou volit bez problémů,“ pronesl Babiš minulý týden v dolní komoře Parlamentu.