„Musíme spolupracovat na podpoře Izraele, který v těchto dnech čelí naprosto bezprecedentním útokům ze strany Hamásu, při kterých přišlo o život opravdu velké množství civilistů. Izraelskému ministru zahraničí Eli Cohenovi jsem také sdělil, že Česko je připraveno pomoci a plně respektuje právo Izraele na sebeobranu,“ uvedl Lipavský.
ČTĚTE TAKÉ: Migranti oslavující vraždění do Evropy nepatří, shodli se Zdechovský a Konečná
Podle ministra zahraničí jednání EU a GCC proběhne tak, jak bylo původně zamýšleno, nicméně nová situace se jistě promítne do obsahu jednání. „Mluvit se bude především o prohloubení vzájemné strategické spolupráce, regionální bezpečnosti, možnostech deeskalace konfliktů, ale i o klimatických změnách,“ uvedl. Dodal, že část programu se bude věnovat možné spolupráci v projektech humanitární a rozvojové asistence.
Dění v Perském zálivu má podle Lipavského vliv i na celou řadu dalších témat, kterými se EU zabývá. Zmínil migrační trasy, destabilizující vliv Íránu či bezpečnost obchodních cest. V Maskatu se setká se svými protějšky z Ománu a Saúdské Arábie. „Uvidíme, třeba se podaří domluvit i nějaké další schůzky,“ doplnil. Zmínit na jednáních chce aktuální otázky, Ukrajinu, ale i to, že Česko považuje palestinské radikální hnutí Hamás za teroristickou organizaci a společného nepřítele.
Co se týče Čechů nacházejících se v Izraeli, je podle Lipavského v tuto chvíli registrováno v systému DROZD 165 lidí, počet tedy během pár hodin klesl. „Přikládáme to tomu, že se občanům daří dostávat z Izraele pomocí komerčních letů. Zároveň v tuto chvíli platí, že neregistrujeme žádné oběti mezi českými občany,“ upřesnil.
Ministerstvo zatím neplánuje případnou evakuaci. „Průběžně situaci vyhodnocujeme a komunikujeme s konkrétními lidmi. Ta možnost tady vždycky je, ale v tuto chvíli to nechci nějak blíže konkretizovat,“ sdělil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak dlouho potrvá válka? Rozhodne Izrael. Pozemní útok by hrál do karet Hamásu, shodli se experti