„V prvé řadě musíme respektovat rozhodnutí soudu. Žijeme v právním státě. Na druhé straně ta obchodní nebo soutěžní část už skončila. Víme, že chceme postupovat dál s korejskou firmou. Nebyly určitě podepsány bezcenné dokumenty, ale memoranda, která v tuto chvíli zajistí účast 30 procent českého byznysu. Vidíme dál – řekněme až k 60 procentům,“ přiblížil Lipavský situaci kolem obřího tendru.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Omluvte se za odpornou propagandu o Ukrajině, vyzval Turek ministra Lipavského. Vy šíříte tu ruskou, reagoval šéf diplomacie
Účast českých firem podle něj ovšem bude záležet i na tom, jak bude elektrárna ve výsledku rozkreslená. Až se naplánuje, jak bude vypadat, teprve pak se může ve větším detailu řešit spolupráce dalších tuzemských společností na stavbě dvou nových jaderných bloků.
„Bylo by chybou dělat velké a razantní změny v tom procesu, jak byl na začátku nastaven, což jde zpátky ke hnutí ANO a exministrovi Karlu Havlíčkovi. Vyvolali bychom tím možná nějaké další potenciální problémy. Musíme to dotáhnout do konce, ale samozřejmě bych si přál, aby francouzská strana spolupracovala v jiných oblastech jádra. Přece jen jsme s ní dokázali změnit taxonomii v Evropské unii,“ dodal Lipavský.
Dopis od eurokomisaře? Zvláštní, říká Lipavský
Vyjádřil se také k dopisu, který ministerstvo průmyslu a obchodu obdrželo od francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného. Týkat se má právě EDF a dostavby jaderných bloků v Dukovanech. „Dopis v tuto chvíli vyhodnocujeme. Je opravdu zvláštní, že francouzský komisař pracoval v pátek večer v 10. Je zjevně velmi pracovitý. Musíme se na to detailně podívat a připravíme odpověď, aby tam to všechno bylo,“ sdělil bez konkrétního termínu, kdy eurokomisaři odpoví.
Europoslanec Filip Turek by ale Séjournému nezazlíval, že píše v pozdních hodinách dopis do Česka. „Byl jsem při grilování eurokomisařů a mám pocit, že je to extrémně pracovitý člověk. To, že Francie bude vždy hájit francouzské zájmy v Evropské unii, je něco, co politici české vlády úplně nechápou. Češi tam bojují mezi sebou, dělají žabomyší války, aby si prodávali to, co tam vytvořili, ale už nehájí národní zájmy,“ rozčiloval se Turek.
V pondělí dopoledne vyšlo najevo, co je obsahem dopisu, který od eurokomisaře Séjourného obdržel český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Evropská komise v něm žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie.
O Dukovanech a energetice byla řeč také v druhé části Partie. Zpráva, že Německo neobnoví provoz svých jaderných elektráren, je podle poslance ODS Marka Bendy chyba, kterou ale v budoucnosti může zaplatit celá Evropa. „Říkám to jako země, která má jaderné elektrárny a sází na ně,“ řekl Benda.
„Souhlasím s kolegou, že to na nás může mít finanční dopady. Musíme se ale zaměřit na sebe, na svou energetickou bezpečnost i na to, abychom posunuli dále dostavbu Dukovan a zamýšleli se nad dostavbou Temelína,“ navázala poslankyně hnutí STAN Pavla Pivoňka Vaňková. Je například pro, aby se podpořily projekty malých a středních modulárních reaktorů, aby do roku 2050 tvořil energetický mix 50 procent jádro – zbytek by se skládal z ostatních primárně obnovitelných zdrojů.
Fiala: V Brně budeme svítit v pondělí, v Praze ve středu
Do kritiky se pustil předseda poslaneckého klubu hnutí SPD Radim Fiala. Připomněl, že od vlády Petra Nečase česká jaderná energetika spala, přestože plány na dostavbu Temelína už byly na stole.
„Nedošlo k tomu. Je to už 13 let. Veškeré vlády, ať už byly sociálně demokratické nebo jiné, měly v této věci konat. A chci ještě říct – nezavírejme doly a uhelné elektrárny do doby, než budeme mít relevantní náhradu k dekarbonizaci. Opravdu se může stát, že prostě nebude energie a v Brně budeme svítit v pondělí, v Praze ve středu,“ nastínil temný scénář poslanec SPD v Partii. „Nedostavělo se to, protože vláda padla,“ doplnil Fialu ještě Benda, proč nebyl projekt k Temelínu dotažen do konce.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Motoristé by do Sněmovny nedojeli. Hnutí ANO má nejslabší letošní výsledek, ukazuje exkluzivní volební model
Poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO pro změnu kritizoval kabinet Petra Fialy (ODS), který nepřistoupil na odkoupení minoritních podílů v energetické skupině ČEZ. Krok by podle něj zlevnil elektřinu a stát by dostal do rukou strategický podnik.
Stát se mezitím rozhodl ovládnout z 80 procent společnost Elektrárna Dukovany II – dceřinou společnost ČEZ, která se má podílet na dostavbě jaderných bloků. „My konzistentně říkáme – pojďme to udělat normální standardní cestou vykoupení tak, jak by se to mělo, tedy od minoritářů. Dneska jsme někde pod 70 procenty (vlastněného podílu v ČEZ),“ řekl Nacher.
Podpis smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany byl v plánu uplynulou středu, kvůli rozhodnutí soudu z něj ale sešlo. Zástupci KHNP alespoň v Praze podepsali první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bloků v Dukovanech.
Celý záznam z druhé části Partie Terezie Tománkové si můžete pustit níže: