„Už jsme řekli, že ačkoliv schůzka Pavla Blažka s panem Nejedlým je nevhodná, setrvání ministra Blažka ve vládě, případně jeho odchod, jsou odpovědností ODS,“ sdělil Rakušan. „Ani my jsme se v případě odchodu našeho ministra neodvolávali na názory koaličních partnerů a udělali to, co jsme považovali za správné," dodal Rakušan, čímž připomněl odchod šéfa resortu Petra Gazdíka kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Blažek musí okamžitě skončit, rozhodli Piráti ve stranickém hlasování. Žádají jeho odvolání
Premiér a Blažkův stranický předseda Petr Fiala (ODS) během pondělního večera zdůraznil, že personální obsazení resortů mají v rukou jednotlivé koaliční strany. Odmítl komentovat vnitrostranické procesy jiných stran do doby, než ho s výsledky hlasování Pirátů seznámí sám předseda strany Ivan Bartoš.
Piráti již v červnu odhlasovali, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Fiala následně situaci probral s Bartošem a Blažka podpořil.
Ve druhé polovině srpna se objevila zpráva o schůzce ministra s podnikatelem Martinem Nejedlým. Šéf resortu spravedlnosti na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou. Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání.
I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Před jednáním koaličních špiček Fiala řekl, že Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená.