Ke spornému vládnímu návrhu na snížení červnové valorizace důchodů se Sněmovna sejde v úterý 28. února. ANO a další opoziční hnutí SPD už ohlásily obstrukce. Vedle samotného návrhu zpochybňují i stav legislativní nouze, který vyhlásila šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na žádost vlády a jenž má umožnit rychlejší schvalování. V případě přijetí zákona mluví opoziční zákonodárci o jeho napadení u Ústavního soudu. Kabinet žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci zneužili legislativní nouzi. Kvůli důchodům lze jít k Ústavnímu soudu, míní Špidla
O nevhodnosti návrhu chce v pátek Schillerová Pavla přesvědčit věcnými argumenty. Čerpat chce z fiskálního výhledu ministerstva financí či z podkladů Národní rozpočtové rady, podle kterých bylo podle bývalé šéfky státní kasy předem jasné, že důchody porostou minimálně o 20 miliard korun. Vláda s tím ale podle ní nepočítala v rozpočtu.
Návrh na valorizaci důchodů je asociální
Podle Havlíčka bude valorizace důchodů hlavním tématem jednání. Neví, zda se dostane i na další záležitosti, například na možné zvyšování daňové zátěže živnostníků nebo na klimaticko-energetickou problematiku. Vládní návrh na sníženou valorizaci důchodů je podle něj asociální a nespravedlivý. Schvalování novely ve stavu legislativní nouze je podle něj minimálně na hraně. „Stav legislativní nouze, když se podíváme, co všechno musí splňovat, tak rozhodně nepočítá s tím, že je někdo nezodpovědný v rámci rozpočtování,“ uvedl.
Pavel dosud o problematice jednal zejména s členy vlády, tento týden s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Ten ve středu uvedl, že Pavel vyslechl všechny argumenty pro snížení valorizace penzí. Nový prezident se podle lidoveckého předsedy ptal na všechna úskalí včetně projednávání změny ve stavu legislativní nouze a je velmi dobře s tematikou důchodů obeznámen. Pavlovy postoje nechtěl Jurečka komentovat.