Tady perleť asi nikdy neztratí lesk. Když tu čamrdáři, jak se dříve knoflíkářům říkalo, vyráběli malé blyštivé doplňky, vždy platilo – co kus, to originál.
Kdo ví, třeba při procházce po místních cestách budete mít štěstí a spatříte zbytky perleťových ulit po výrobě knoflíků.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Staré nádraží v Krušných horách čekala demolice. Teď tam lze spát ve vagónu, zájem je obrovský
Co ještě vidět v Žirovnici
Žirovnice v sobě nezapře, že je městem perleti. Dokonce se tu hraje fotbalový turnaj o perleťový pohár. S naší průvodkyní už ale stoupáme k místnímu zámku. Uvnitř stačí zvednout oči ke stěnám a stropům. Historické zdi krášlí neobyčejné fresky z 15. století. Nástěnné malby takového rozsahu nikde jinde v Čechách nenajdeme. „Je to forma alla fresco a je to malování do vlhké omítky,“ vykládá Věra Daňhelová, referentka a správkyně Zámeckého areálu Žirovnice. A při příchodu do Zelené světnice dodává: „To je jedna z nejkrásnějších místností. Když se podíváte na strop, uvidíte nádherné zelené akantové květinové loubí, které se potom různě rozprostírá do různých dějů.“
Z oken je nádherný výhled do všech stran. Nádvoří má neobvyklý tvar trojúhelníku. Kdo je ale spíše technický typ, tomu stačí udělat pár kroků a bude jako v ráji. „V objektu zámeckého špýcharu je sýpka na obilí, nyní zde máme expozici venkovských tradic a řemesel,“ říká referentka.
Ostatně, že na vesnici se lidé zrovna nenudili, dokazuje neuvěřitelný keramický betlém s více než 700 postavičkami. Do detailu můžete zkoumat, co se dělo v zimě nebo na jaře, kdy se sklízel mák nebo sedělo u ohně. „Třeba papírové domečky nebo dřevěné plůtky prý pomáhal dělat i osmdesátiletý dědeček jedné žákyně, což je takové pěkné, že to tvoření spojuje i celé generace,“ vypráví Věra Daňhelová.
Stačí se podívat a je jasné, že znázornit celou vesnici, jak se dříve žilo, muselo dát opravdu hodně práce. A k vidění je třeba také, jak dává učitel rákoskou dítěti na zadek, ženy derou peří a i smutnější záležitosti jako pohřeb.
Za celým dílem hledejte fantazii a zručnost dětí ze základní umělecké školy. Tak vidíte, měli jsme pravdu, jeden den je opravdu málo, abyste si Žirovnici pořádně užili. Výlet sem ale stojí za to.