Například astronomové ze Slezské univerzity v Opavě uvádějí, že vrchol Lyrid přijde kolem 03:00 v neděli. Tehdy bude místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, vysoko nad obzorem. Vidět bude podle nich během maxima roje asi deset až 15 meteorů.
ČTĚTE TAKÉ: Astronomka zveřejnila fotku Perseid, Twitter ji vyhodnotil jako porno. Pomohla až BBC
„Roj se vyplatí sledovat od druhé hodiny ranní do rozbřesku, a to daleko od měst, ideálně v horách nebo na vyvýšených místech s dokonalým výhledem, neboť meteory vylétají ve směru od souhvězdí Lyry prakticky kdekoliv na obloze,“ doporučují astronomové. Z měst podle nich prakticky nemá význam roj sledovat kvůli světelnému smogu.
Pro fotografování roje doporučují astronomové použít stativ a několikasekundové expozice. Výhodu budou mít podle nich také fotografové s širokoúhlým objektivem.
Meteorický roj je jev, při kterém proud částic meziplanetárního prachu křižuje zemskou dráhu a částice pak při průletu zemskou atmosférou vypařováním vytvářejí zářící stopu. Proto se o nich lidově mluví jako o „padajících hvězdách“. Název roje Lyridy pochází z názvu souhvězdí Lyry, z něhož tyto meteory po většinu své aktivity zdánlivě vylétají. Lyridy jsou způsobené zánikem ledo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher).
První zprávy o tomto roji pocházejí z roku 1863, kdy si roj astronomové spojili právě se zmíněnou kometou. Později vědci vypátrali, že nejranější pozorování Lyrid pochází zřejmě už z roku 687 před naším letopočtem v Číně. Jde tak o nejdéle zaznamenaný meteorický roj.