Podle Rakušana by podobná setkání měla být pravidelná a diskuse se bude týkat kromě jiného možností lepší ochrany vnější hranice Evropské unie. Pondělní setkání iniciovalo Česko jako předsednická země V4, od schůzky v Szegedu se podle ministra ale nečeká nějaké revoluční řešení.
"Musíme se o migraci bavit v celoevropském, středoevropském či regionálním kontextu," poznamenal Rakušan. Migrace podle něj není individuální problém Maďarska, Česka či dalších zemí. Středoevropské země zavedly v uplynulých měsících jedna po druhé dočasné kontroly na společných hranicích ve snaze zmírnit nápor migrantů převážně z Blízkého východu a Afghánistánu.
Rakušan už dříve uvedl, že pokud mají být kontroly zrušeny, musí se na tom dohodnout všechny středoevropské země. Situace umožňující zrušení kontrol ale podle něj ještě nenastala.
Problém s migrací však podle jeho vyjádření před jednáním v Szegedu začíná už na vnější hranici Evropské unie. "To je to místo, kde musíme zaměřit naši pozornost. V pondělí bude diskuse o ochraně vnější hranice jedním z absolutně dominantních témat," podotkl. Klíčovým slovem pro dnešní jednání je podle českého ministra koordinace.
"Chceme se bavit o tom, že schengenský prostor volného pohybu je něco, na čem nám skutečně záleží. Nikdo z nás není potěšen, že vlivem těch okolností, které jsou objektivní, bylo nutné zavést kontroly," řekl novinářům český ministr vnitra.
Německo v září zavedlo stacionární kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem podle vzoru kontrol, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Česko, Polsko a Rakousko následně zpřísnily kontroly, které provádějí na své hranici se Slovenskem. To zase začalo uplatňovat prohlídky na své maďarské hranici. Rakousko provádí kontroly na své jižní a východní hranici již od roku 2015.
Země, které se účastní pondělní schůzky, jsou členy schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Obnovení kontrol na vnitřních hranicích je povoleno ve výjimečných případech a před jejich zavedením musí být informována EU.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uplatňuje tvrdý postup vůči nelegální migraci. Jedním z opatření, kterými snížila počty migrantů přecházejících přes maďarské území, bylo v roce 2015 vybudování plotu na hranicích s Chorvatskem a Srbskem. Na hranici pomáhají také čeští policisté.