Pátek 02. květnaSvátek má Venku je 22 °C, Skoro Jasno

Mohutný útok Izraele na Gazu: Zemřít měly stovky lidí, ministr hrozí Hamásu „nevídaným peklem“

CNN Prima News Před 1 měsícem

Izrael spustil vzdušné údery v úterý v noci na mnoha místech Pásma Gazy, od severu přes města Gaza a Chán Júnis až po Rafáh na jihu. Netanjahu a Kac nařídili armádě „zasáhnout silou“ proti Hamásu, jenž při dosavadních vyjednáváních nesouhlasil s propuštěním dalších rukojmích, které Izrael požaduje pro vyjednání trvalého klidu zbraní.

ČTĚTE TAKÉ: Absolutní selhání izraelské armády. Vyšetřování útoku ze 7. října odhalilo podcenění Hamásu

„V Gaze se otevřou pekelné brány,“ uvedl podle webu listu The Times of Israel (ToI) Kac, podle něhož dopadne na Hamás dosud neviděná síla, pokud nepropustí všech 59 zbývajících rukojmích. Činitel izraelské armády citovaný Reuters uvedl, že vojsko židovského státu povede vzdušné údery tak dlouho, jak to bude nutné, a že nemusí zůstat jen u nich. Cílem úterních útoků jsou podle něho představitelé Hamásu a jeho infrastruktura.

Izraelské úřady zároveň z bezpečnostních důvodů rozhodly, že v úterý zůstanou zavřené školy v oblastech blízkých hranicím Pásma Gazy.

Při útocích mělo zemřít nejméně 200 lidí

Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo při útocích nejméně 200 lidí. Předchozí údaje místních zdravotníků hovořily o nejméně 80 mrtvých včetně řady dětí, a o dalších 150 zraněných.

Údery s dlouho nevídanou intenzitou přišly dva měsíce po uzavření dohody z 19. ledna, která ukončila 15 měsíců trvající boje, jež začaly předloni v říjnu po vpádu Hamásu do Izraele.

První fáze příměří skončila po 42 dnech 1. března, od té doby až do úterý však Izrael sahal pouze k ojedinělým úderům. Hamás v rámci dohody vyměnil 25 živých a osm mrtvých rukojmí za téměř 2 tisíce Palestinců vězněných v Izraeli. O druhé fázi nyní vyjednávají USA, Katar a Egypt v katarském Dauhá. Pokud se podaří dohodnout, měli by být propuštěni zbývající rukojmí, z Pásma Gazy by se měly stáhnout izraelské jednotky a měl by nastat trvalý mír.

Konflikt v Pásmu Gazy začal poté, co ozbrojenci Hamásu a jeho spřízněných skupin pozabíjeli na jihu Izraele na 1 200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 unesli jako rukojmí. Při odvetné ofenzivě izraelské armády podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy spravovaného Hamásem zahynulo či se pohřešuje v sutinách na 62 tisíc lidí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajinská převaha a masomlýnek u Pokrovsku. Klíčová bitva se stala hororem pro Rusy

Pokračovat na celý článek