Vše odstartovalo prohlášení Ukrajinců, že je moře u Oděsy kontaminované toxickými sinicemi a zárodky virů a bakterií včetně cholery. Proudy je navíc měly unášet k pobřeží dalších států.
ČTĚTE TAKÉ: Tragédie po cestě do Chorvatska. Rodina zemřela při děsivé nehodě, přežilo jen batole
„Bulharské i rumunské úřady byly prohlášením docela pobouřeny, protože se jednalo i o jejich teritorium, aniž by v něm bylo cokoliv závadného,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Z Dněpru se měl do Černého moře vyvalit chemický koktejl plný pesticidů, ropných látek, min, nebezpečných sedimentů, ale také třeba mrtvol. Stav je údajně závažný, ale podle odborníků spíše krátkodobý a lokální. Rumunsko, Bulharsko a další státy by měly zůstat bez ohrožení.
„Pokud se tam něco dostane, tak to nebude v takové koncentraci, jako to je pod samotnou přehradou a u ústí do Černého moře,“ řekl expert na oceány a biodiverzitu z organizace Greenpeace Jan Freidinger.
Dostat by se k pobřeží okolních států tak mohly spíše úlomky předmětů než nebezpečné látky. Moře má navíc i samočistící schopnost. „Kdybych byl turista a chtěl bych jet třeba do Bulharska, tak bych určitě nepanikařil,“ dodal Freidinger.
Podle asociace se čeští turisté cestovních kanceláří na situaci v těchto zemích ptají. „Do Bulharska se chystá podle našich odhadů asi 150 tisíc lidí a zatím jsme nezaznamenali jediný případ, že by někdo zrušil zájezd,“ uvedl Papež.
Bulhaři mezitím zřídili také speciální telefonní linky, kam mohou občané případné znečištění hlásit.