Pátek 18. červenceSvátek má Venku je 22 °C, Oblačno

Na Čechy se řítí až osm nových „zakuklených“ daní, varuje ekonom. Co by se mohlo zdražit?

CNN Prima News Před 4 hodinami

Emisní povolenky

V EU začne od roku 2027 platit nový systém emisních povolenek pro domácnosti, známý také pod názvem EU ETS 2. „Jedná se zjednodušeně vlastně o tři nové daně, které budou uvaleny nad rámec těch stávajících, a to na benzín, naftu a vytápění bytu či domu, zejména prostřednictvím uhlí a zemního plynu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kovanda.

K TÉMATU: Benzin v Česku opět zlevnil. Nejvýhodněji natankují naftu řidiči v Jihočeském kraji

Povolenky by měly mít pohyblivou sazbu odvíjející se od toho, jak se s nimi bude v daný moment obchodovat na burze. V českém právním systému tak podle ekonoma půjde o první burzovně určené daně, které budou mít přímý dopad na peněženky domácností. V průměru by mohlo jít až o 83 tisíc korun ročně.

Uhlíkové clo

Další změnou, která by ve výsledku mohla prodražit život, je takzvané uhlíkové clo. Ani v tomto případě se poplatek neoznačuje jako daň, ale má velmi podobný efekt na peněženky občanů. Platit by měl již od příštího roku.

Obchodní clo se bude týkat dovozu nejrůznějších komodit, zpočátku hlavně železa, oceli, hliníku nebo elektřiny. Cílit bude na země s méně přísnými klimatickými regulacemi.

„Občanům EU proto v nejbližších letech potenciálně zdraží třeba vše od lžičky na pudink po automobil, protože uhlíkové clo povede například ke zdražení dovážené oceli. Svoji vlastní ocel si přitom EU již zdražuje kupříkladu právě povolenkami prvního typu, EU ETS 1,“ varuje Kovanda.

Nové eurodaně

Ekonom rovněž připomíná návrh rozpočtu EU pro roky 2028 až 2034, jenž byl zveřejněn ve středu. Například europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jej na síti X okomentovala slovy, že jde o „polotovar“, a vyjádřila zklamání.

Tento návrh podle Kovandy počítá se zavedením tří dalších daní. „Členské státy by měly Bruselu nově odvádět speciální poplatek z elektroodpadu, který zůstává nerecyklován. Státům pak ovšem mohou chybět prostředky jinde, což může přispět k růstu daní, tedy dalšímu zdražování,“ míní.

EU si plánuje brát 15 procent ze spotřební daně z tabákových a příbuzných výrobků, hodlá také celoplošně odvody zatížit výrobky obsahující zahřívaný tabák a e-cigarety. „Pokud by Evropská komise připravila členské státy o část výnosů tabákové daně, tato sazba může narůstat ještě o to rychleji, aby členské státy výpadek kompenzovaly,“ tvrdí ekonom.

„Brusel navrhuje vlastní firemní daň, uplatněnou jako ‚daň z hlavy‘ na všechny firmy EU s obratem větším než 100 milionů eur ročně. Pokud firmy daň přenesou na zákazníky, znamená to další zdražení pro konečného spotřebitele napříč EU,“ popsal ekonom. V Česku by se tato změna mohla dotknout až 600 společností.

Daň ze slazených nápojů

Kovanda výčet končí možnou novou daní „ryze české provenience“. Připomíná navýšení daně z cukru, jinými slovy daně ze slazených nápojů, o které mluvilo nedávno hnutí STAN. Vybrané peníze by prý investovaly do výstavby sportovišť a cyklostezek. Konečný spotřebitel by to pocítil na vyšší ceně těchto nápojů.

„Pokud by jedna česká nová daň – může jich být i více – okruh nových daní unijních vskutku rozšířila, celkový počet nových daní bude osm. To je historicky mimořádné,“ uzavírá ekonom.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Příspěvek na bydlení se vám může po přepočítání snížit. Jak nepřijít o peníze?

Pokračovat na celý článek