Úterý 13. květnaSvátek má Venku je 5 °C, Jasno

Na jednom místě v těle je rozložení tuku nejrizikovější. Lidé si mohou pomoci metrem

Aktuálně.cz Před 10 měsíci

 Aktuálně.cz

"Obezita je samozřejmě značný problém, protože na ni navazuje celá řada dalších onemocnění, která potom způsobují celkové zhoršení zdravotního stavu populace," uvádí ve videu v úvodu článku internistka a zástupkyně primáře kardiologie v Nemocnici na Františku Hana Řeháková.

Nejrychlejším ukazatelem, který stanoví, zda nějakou formou nadváhy trpíme, je takzvaný Index tělesné hmotnosti neboli Body mass index (BMI). "To je jednoduchý výpočet, kdy hmotnost v kilogramech vydělíme výškou v metrech na druhou. Nejjednodušší je ale využít internetových kalkulaček, které jsou snadno dostupné. Ty nám stanoví nejenom míru našeho BMI, ale i závažnost obezity," dodává lékařka. 

Základní léčba pak spočívá v úpravě jídelníčku a pohybových aktivit, a to ideálně za podpory nutričního terapeuta. Při selhání těchto režimových opatření přichází na řadu léky. A pokud ani ty nestačí, existuje i chirurgická léčba obezity. "Ta se rezervuje pro nejtěžší případy. Má takové dva směry, jeden je zaměřený na snížení objemu žaludku a druhý na snížení vstřebávání živin ze zažívacího traktu," popisuje Řeháková.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde lékařka také uvádí, jaké rozložení tuku v těle je nejrizikovější či jaké všechny zdravotní komplikace může obezita přinášet.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pexels a Envato Elements.

Pokračovat na celý článek