Mussolini se chopil moci v Itálii v roce 1922 po takzvaném „pochodu černých košil na Řím“. Vytvořil silně autoritářský stát – zlikvidoval opozici, zavedl cenzuru a vybudoval kult osobnosti. Postupně se začal více přiklánět k Hitlerovu Německu. V roce 1938 navíc přijal rasové zákony proti Židům a později vedl Itálii do války proti Spojencům. Fašistická Itálie však na frontách selhávala, lidé trpěli a země se rozkládala. V červenci 1943 byl Mussolini odvolán z funkce a zatčen.
ČTĚTE TAKÉ: Nejhorší diktátoři a jejich románky. Kdo byly ženy, které okouzlily Hitlera či Mussoliniho?
Z vězení ho zachránili němečtí výsadkáři během „operace Dub“ a dosadili ho do čela loutkového „protektorátu“ v Salò na severu Itálie. Byl to však už jen záblesk symbolizující někdejší moc. V této fázi po jeho boku stála Clara Petacciová — o 29 let mladší dívka, která ho bezmezně obdivovala už od útlého dětství.
Kdo byla Clara Petacciová?
Clara Petacciová pocházela z dobře situované římské rodiny – její otec byl dokonce osobním lékařem papeže Pia XI. Už jako dítě byla fascinována osobností „Duceho“ – chodila na všechny jeho veřejné projevy a k Vánocům a Velikonocům mu každý rok posílala přání s básničkou.
Poprvé se osobně setkali v roce 1932, když bylo Claře devatenáct let a vyrazila společně se svou rodinou a snoubencem na výlet autem. Tehdy je na silnici vůdce předjel. Clara mu nadšeně zamávala a Mussolini, známý svou slabostí pro ženy, zastavil a dal se s ní do řeči, píše web History defined. Netrvalo dlouho a stali se z nich milenci.
Deníky Clary Petacciové, které byly zveřejněny v roce 2009, líčily složitý vztah – plný vášně, žárlivosti, oddanosti i ponížení. O devětadvacet let starší Mussolini údajně Petacciovou často odmítal, choval se k ní hrubě a bez skrupulí jí vyprávěl o dalších milenkách. On sám na ni ale velmi žárlil a bez jeho přítomnosti jí zakazoval chodit ven.
V dubnu 1945, kdy Spojenci dobývali Itálii a nacistické Německo se hroutilo, se rozhodli společně uprchnout ze země. Clara i přes varování ostatních trvala na tom, že pojede s ním. Když byli zadrženi u jezera Como, partyzáni jí nabídli možnost odejít. Odmítla. „Chci zemřít s ním,“ měla říct podle webu Medium.
Pět kulek za mých pět synů
Oba byli 28. dubna 1945 popraveni zastřelením u vily Belmonte. Jejich těla druhý den dopravili do Milána, zavěsili je hlavou dolů a vystavili hněvu davu na zničené čerpací stanici v na Piazzale Loreto v Miláně.
Lidé zde plivali, nadávali. Jedna z žen údajně předstoupila a vpálila Mussolinimu do těla pět kulek. „Za mých pět mrtvých synů,“ měla vyřknout.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Unikátní objev odhaluje vojenskou katastrofu Římanů u Vídně. Archeologové jsou nadšení