Ve Vysoké na Mělnicku dlouhodobá narkomanka brutálně zaútočila na svého muže. Bodala ho nožem, dusila, kousala a nakonec mu uřízla penis a varlata. Vyšetřovatelé přišli na to, že v době útoku v sobě měla velké množství kokainu a dostala se do takzvané toxické psychózy.
K TÉMATU: Zdrogovaných řidičů přibývá, na kontě mají řadu smrtelných nehod. Pomoci mají terapie
K násilnému činu, v němž sehrály roli tvrdé drogy, došlo i v listopadu 2022 na Ústecku. Jednatřicetiletý muž trpěl halucinacemi a depresemi, jenže místo předepsaných léků užíval pervitin a pil alkohol. Nakonec vzal do ruky kuchyňský nůž a ubodal svou matku. „Dvakrát ji bodl do ramene, a to s takovou silou, že došlo ke zlomení čepele nože,“ popsal hrůzný čin soudce Roman Felzmann.
To, že drogy ovlivňují psychiku, je zřejmé. Při jejich užití také hraje roli v jakém rozpoložení člověk zrovna je. Například agrese se může výrazně umocnit. Podle psychologa preventivního střediska Drop in Ivana Doudy není nebezpečné pouze jednorázové užití, ale i to dlouhodobé, které výrazně mění psychiku a reakce osoby.
„Uživatel se stává více podrážděný, podezřívavý a jeho stav skončí i paranoiou, v jejíž spárech může být extrémně nebezpečný,“ vysvětlil Douda pro CNN Prima NEWS. Člověk pod vlivem drog může ublížit v podstatě komukoliv, a to i lidem, na které by za normálního stavu nevztáhl ruku.
„Zatímco některé drogy dokážou utlumit bolest, jiné mohou pozměnit realitu natolik, že dochází k smazání zábran. Jedinec pod vlivem například nevnímá, že jedná s příbuzným nebo s někým, koho předtím miloval,“ vysvětlil psycholog. Nebezpeční mohou být uživatelé i v případě, že v danou chvíli trpí takzvaným absťákem. Může se v nich probudit například běsnění, které se otočí jak proti okolí, tak proti nim samotným.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Obětí vraždy v Hradci je 14letý chlapec. Obviněný ho podle policie ubodal kuchyňským nožem