Uplynulý školní rok zhodnotil Hopfinger kriticky. Podle něj stát zaspal a nevytvořil dostatek míst na gymnáziích. „Vznikla pouze dvě nová místa na veřejných čtyřletých gymnáziích. Nedokázali jsme podniknout kroky proti poklesu počtu učitelů a nezískali jsme jejich důvěru, že revidované rámce vzdělávacích programů přinesou změnu,“ nebral si servítky ředitel soukromé školy.
ČTĚTE TAKÉ: Hrdina ze slavné fotky: Přežil obléhání Azovstalu i trýznění v ruském zajetí, nyní se oženil
Některé z těchto problémů se navíc stále odsouvají. Podle Hopfingera bude problém s nedostatkem učitelů narůstat. „Je to takový Titanik, který se už potápí. Jen to není vidět a velmi těžko se to dá odvrátit. Míst na středních školách máme dost. Soustava ale neodpovídá očekávání rodičů a řekl bych, že ani trhu práce,“ řekl dále.
Hopfinger také přiblížil, jak probíhá nábor nových pedagogů na soukromých školách. Tam totiž musí ředitelé sáhnout hlouběji do kapsy a učitele lépe zaplatit. „Většina soukromých škol ale funguje podle stejných pravidel jako školy veřejné. Soukromé školy si mohou svou komunitu vytvořit, veřejné spíše pokrývají potřeby komunity,“ uvedl Hopfinger.
V pořadu vystoupila také zakladatelka jazykového programu Toscool Gabriela Brummelová, která by uplynulý školní rok ohodnotila známkou tři. „Přešlapujeme na místě. Nedošlo k žádným významným systémovým změnám. Určitě se ale na každé škole povedlo něčeho dosáhnout. Je to ale důsledek vlastního přístupu a ne systémové pomoci,“ řekla Brummelová.
PODÍVEJTE SE: Co Musk chystá na Trumpa? Miliardář může prezidentovi ukrást věrné voliče i celebrity