Tým astronomů vedený Phanem Longem Terrym z tchajwanské univerzity zveřejnil studii, ve které potvrzují, že se jim podařilo ve více než dvacet let starých datech z infračervených teleskopů najít pár slabých světelných bodů, které by mohly být odrazem vzdálené planety. Jejich práce bude zveřejněna v časopise Publications of the Astronomical Society of Australia. Tento nález však neodpovídá hledané planetě Devět, po které astronomové pátrají již deset let, napsal web ABC News.
ČTĚTE TAKÉ: Vědce děsí aktivita „zombie sopky“. Její výbuch by měl drastické následky, varují
Deset let po vyřazení Pluta ze seznamu planet přišla dvojice amerických vědců, Konstantin Batygin a Mike Brown, s hypotézou, že devátá planeta, mnohem větší a daleko vzdálenější než Pluto, by přece jen mohla existovat. Objevili totiž zvláštně seskupená tělesa v Kuiperově pásu, tedy v oblasti za Neptunem. Hledané těleso nazvali Devět a věří, že znovu doplní devítku naší Sluneční soustavy.
Nově nalezený objekt však neodpovídá hledané „Devítce“, ačkoliv se podle výzkumů nachází ve stejné oblasti. Brown tvrdí, že se nový nález hýbe opačným směrem než zbytek těles ve Sluneční soustavě, a to včetně původně hledané deváté planety, která má trajektorii shodnou s ostatními. Každopádně by nový objekt mohl znamenat nový zcela neznámý svět.
Potvrdit existenci nového nálezu je ale kvůli jeho vzdálenosti velice náročné a šance na odhalení klesají v závislosti na tom, jak rychle slábne. Někteří vědci zůstávají skeptičtí a upozorňují, že světelné body by mohly být pouhým šumem či vzdálenou hvězdou nebo asteroidem, napsal časopis Science.
Nové objevy by mohla přinést nová observatoř Vera C. Rubin v Chile, která by letos měla zahájit provoz. Ta by měla snímat jižní oblohu s nebývalou přesností.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hledáme ztracené poklady. Tím největším je první němá komedie s Burianem, říká Hejč z CS Filmu