„Odboráři se často vyhraňují proti tomu, co přinese vláda. Sami však nepřináší žádné konkrétní návrhy,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka. Podle jejích slov by bylo lepší, kdyby to tak i zůstalo, protože když už své připomínky „hodí na papír“, končí to tristně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Experti: Premiér požadavkům odborů neuhne. Mohou si povídat o počasí, výsledek bude stejný
Návrh odborů je postaven hlavně na zvýšení různých typů odvodů. To znamená, že bychom do rozpočtu měli nahrnout ještě více peněz. To však podle Šichtařové nelze nazývat šetřením, nýbrž „ždímáním poplatníků“.
„Z mého pohledu je to zhoršení pro všechny sociální skupiny, včetně těch, které odboráři zastupují. Dokonce to nepřináší ani nic pozitivního zaměstnancům. Například daň z nemovitosti, kterou odboráři plánují zvýšit, dopadne naprosto na každého,“ zdůraznila ekonomka s tím, že proto nerozumí, komu se chtějí odboráři zavděčit.
Šichtařová nevěří, že by vláda s odbory našla nějaký kompromis. „A pokud bude nalezen, bude to ve smyslu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tedy, aby to navenek vypadalo, že odbory něco uhájily,“ uvedla. Zdůraznila, že rozhodně nečeká, že by vláda v něčem ustoupila.
Návrat EET? Čirý populismus, říká ekonomka
Jedním z požadavků odborářů je také navrácení elektronické evidence tržeb. Podle ekonomky je toto opatření přeceňované a spatřuje v něm čirý populismus odborů. „Když se podíváme na výsledky EET, tak můžeme konstatovat, že to nic dobrého nepřineslo. Nezvýšil se daňový výměr, nechytli jsme více zločinců, kteří by se vyhýbali zdanění,“ upřesnila ekonomka.
Odboráři podle ní pouze útočí na emoce a rozdělují společnost tím, že se snaží chudší lidi, důchodce a zaměstnance poštvat proti zaměstnavatelům a obchodníkům, aby jim ukázali, že jsou „zločinci, kteří neplatí daně“.
Celý rozhovor s ekonomkou Markétou Šichtářovou si můžete pustit ve videu v úvodu článku.