Loni celkový počet bezhotovostních transakcí v obchodech, restauracích a dalších podnicích dosáhl dalšího rekordu, převýšil tři miliardy, meziročně vzrostl o necelých 13 procent. Klasickou plastovou platební kartu však používáme méně.
Klíčový se totiž stal mobil. Strmě roste - loni o 37 procent na 1,3 miliardy - počet plateb skrze mobilní telefon a elektronickými prostředky (tzv. tokeny). Objem těchto platebních transakcí vzrostl dokonce o 42 procent.
Bezhotovostní transakce v obchodech (včetně restaurací), provedené tuzemskými držiteli platebních karet
(zdroj: Sdružení pro bankovní karty)
rok |
počet transakcí (miliardy) |
objem transakcí (miliardy korun) |
2020 |
1,517 |
959 |
2021 |
1,852 |
1235 |
2022 |
2,258 |
1423 |
2023 |
2,665 |
1606 |
2024 |
3,008 |
1785 |
Platit mobilem či hodinkami (a v poslední době i třeba chytrým prstenem) je pohodlné, rychlé. A výhodné i pro obchodníka - virtuální peníze nejsou vidět, zákazník nepočítá bankovky v peněžence, zda mu vystačí na útratu, a snadno tak utratí víc. Pochopitelně pokud má dostatečnou částku na účtu.
"Odcházím z krámu a často ani nevnímám, kolik jsem platil. Zpětně si to sice v aplikaci můžu zjistit, ale málokdy toho využívám," přiznalo pro Aktuálně.cz několik oslovených uživatelů bezhotovostních plateb prostřednictvím mobilu.
Je to zkrátka hodně o psychologii. "Lidé mají velkou sílu. Hosté se stávají asertivnější, cash only provozovny často ´hejtí´ na sociálních sítích a podnikatelé, chtě nechtě, musejí nějakou formu bezhotovostních plateb zavádět. A to se letos stalo i ve Varech," komentuje spolumajitel sítě restaurací Luboš Kastner z gastro sekce Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
Kartou či mobilem stále nemohou zaplatit například hosté vyhlášené karlovarské restaurace Nároďák. A v recenzích to dávají najevo. "Nebrat platební karty v tomhle místě je zločin," tvrdí například jeden z hostů na webu mapy.com. Jiný před dvěma roky napsal: "Pivo dobrý, jídlo dobrý, ale v roce 2023 nebrat karty nebo okamžitý platby na QR kód je dobrej úlet!"
Ředitel hotelu a restaurace Jan Žďárek odmítl téma cash only komentovat, upozornil ale, že host restaurace má možnost bezhotovostně zaplatit 15 metrů dál v hotelové recepci.
Výhradně hotovost potřebují zákazníci řady dalších provozoven. Bezhotovostní platby neumožňuje ani stanové městečko v Rolavě, využívané při karlovarském festivalu stovkami "baťůžkářů".
Obecně po Česku karty neberou spíše menší vesnické hospody. A leckde si na to štamgasti zvykli; terminál není povinná výbava, ale svobodná volba hospodského. I když poplatky, které podnikatelé odvádějí poskytovatelům terminálů, klesají a v současné době se pohybují v průměru na jednom procentu z tržby, nemusí se vždy vyplatit.
Masovému šíření bezhotovostních plateb nenapomáhá jen pohodlnost platby a fakt, že mobil má dnes v kapse prakticky každý - důležité jsou i další faktory. Především silný marketing bank, poskytovatelů karetních systémů a terminálů.
Ostatně například společnost Visa byla jedním z partnerů filmového festivalu v Karlových Varech a letos společně s poskytovateli terminálů Global Payments, ČSOB a KB SmartPay nabídla novým zákazníkům z Karlovarska terminál na rok bezplatně. A zdá se, že i to částečně během filmového svátku zafungovalo.
Důvodů je ale víc, vyjmenovává například výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.
"Mobil mají lidé s sebou vždy v kapse, díky biometrii je vše extrémně jednoduché, rychlé, nepotřebujete zadávat PIN a také technologie, jako jsou chytré hodinky, jsou návykové. Do toho se rozšiřují i možnosti platit přes QR kód obchodníkovi přímo na účet, což využívají hlavně restaurace a stánkaři na trzích, takže obchodník nepotřebuje žádný terminál, nikomu neplatí žádné poplatky," popisuje Kotlán faktory rostoucího počtu bezhotovostních transakcí.
Počtem plateb mobilem se podle něj Česko řadí ke světové špičce. A to navzdory faktu, že co se týče počtu terminálů, je republika mírně pod evropským průměrem. Současných 30 terminálů na tisíc obyvatel je podle čerstvé analýzy Global Payments a Mastercard na úrovni Švýcarska a Rakouska a mírně pod průměrem 32 terminálů. Poslední v Evropě je Německo s 15 terminály na tisíc obyvatel.
V Česku je nabídka i poptávka po platbách kartou o poznání vyšší než u našich západních sousedů. "Ještě v roce 2019 využívaly platbu pomocí nositelné elektroniky jen zhruba dvě procenta obyvatel, dnes již 55 procent všech bezhotovostních transakcí v Česku tvoří platby prostřednictvím chytrých zařízení, nejčastěji mobilních telefonů, chytrých hodinek nebo prstenů," reaguje generální ředitel Global Payments Miloš Toman.