Léky, které dříve chyběly jen výjimečně, musí veterináři nyní složitě shánět. „Jsou to především antibiotika, léky v oftalmologii, ale i mnohé jiné, například vakcíny,“ uvedla veterinářka Daniela Králová z veterinární ordinace Veterina 3 v 1. „Týká se to například některých očních kapek, jejichž výpadek trvá již od minulého roku. Často chybí vakcíny pro kočky, někdy ale i proti psím infekčním chorobám,“ dodala veterinářka Petra Křížová z kliniky Náš veterinář.
ČTĚTE TAKÉ: U Višňového zaútočil na dva muže medvěd. Zvíře je postřelené, mezi místními panuje strach
Seznam nedostatkových léčiv pro zvířata je poměrně dlouhý. „Víme o výpadcích drůbežích vakcín, léčiv používaných lokálně, dále injekčních veterinárních léčivých přípravků s obsahem penicilinu nebo amoxicilinu s kyselinou klavulanovou či perorálně podávaných potencovaných sulfonamidů,“ sdělila Leona Nepejchalová, ředitelka odboru registrace a schvalování Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv.
Nedostatek léků tak může značně zhoršit zdravotní stav některých domácích mazlíčků. „Dnes jsem zjistil, že se ztenčují zásoby kapek pro našeho psa, tak jsem vyrazil pro nové. Má chronickou keratitidu, musí je brát do konce života. Nedají se ničím nahradit. U veterináře jsem nepochodil. Říkal, že už není hromada léků a docházejí i vakcíny. Napsal mi recept, ať to zkusím v Motole a ve velkých lékárnách,“ popsal svou zkušenost na Twitteru moderátor CNN Prima NEWS Michal Půr.
Nastalou situaci se veterináři snaží řešit různě, změnou dávky, ale i podáváním léků pro lidi. „Ale třeba v jiné síle, gramáži. Některá léčiva zkoušíme předepisovat a posíláme lidi do lékáren,“ uvedla Křížová. „Řeším to i tak, že neprodám celé balení, ale rozdělím ho a dávám dávky třeba na týden, na deset dnů,“ popsala Králová.
Za výpadky prý stojí hlavně fakt, že se velká část medikamentů vyrábí mimo Evropskou unii. A když už jsou, není je do čeho zabalit. „Chybí suroviny, jsou problémy s dodávkami obalových materiálů, případně jiných pomocných materiálů ve výrobě,“ vysvětlila Nepejchalová. A to není jediný problém. „Česká republika je z globálního hlediska relativně malý trh, takže se k nám nedováží celé spektrum veterinární léčivých přípravků,“ podotkla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová. Podle veterinářů nejsou navíc léky centrálně objednávané a záleží tedy přímo na výrobci a distributorovi, komu je doveze.