Jedním z darů je například střela Storm Shadow/Scalp, kterou Ukrajina dostane od Francie. Její britskou verzi již Kyjev na frontě aktivně využívá. „Tato střela byla vyvinuta jako britsko-francouzský projekt. Storm Shadow je britská verze, Scalp PG zase francouzská. Rozdíly jsou nepatrné, týkají se hlavně softwaru, pro Ukrajince tak nebude problém současné platformy – letouny SU-24, které vypouštějí střely Storm Shadow – adaptovat pro francouzskou variantu,“ líčil Visingr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ: Cesta k členství, nové balíky i posílení hranic. Co získaly Ukrajina a NATO?
Zdůraznil, že je to velmi důležitá zbraň. „Tyto střely se ukazují jako nesmírně efektivní nástroje proti cílům v ruském týlu, proti logistickým centrům, střediskům velení,“ jmenoval. Následně uvedl konkrétní příklad. „Před několika dny střela Storm Shadow v okupovaném Berďansku usmrtila zástupce velitele ruského jižního vojenského okruhu. To samo o sobě říká, že to je zbraň, která Rusům dělá obrovské problémy,“ podotkl analytik.
Další zbraní či technikou, na niž se mohou Ukrajinci těšit, jsou tanky Leopard z Německa ve verzi 1A5. „Je to starší typ, tank je z 60. let. V dnešní době jeho bojová hodnota coby tanku je už velmi omezená, ale není to úplně neužitečný šrot. I starší tanky se mohou docela efektivně uplatnit. Třeba jako prostředky palebné podpory pěchoty, jakási útočná děla,“ líčil Visingr.
Domnívá se, že pokud Ukrajinci tyto tanky nasadí správným způsobem – nebudou je posílat do bojů proti moderním ruským tankům –, také Leopardy 1 mohou být cennou pomocí. „A nastává paradoxní situace: i Rusové nasazují spoustu zastaralých tanků, například P62, které jsou současníky Leopardů 1. Mohli bychom se dočkat i retro soubojů, v nichž se utkají tanky Leopard 1 a P62 čili vozidla z první fáze studené války,“ dodal.